, .
partlycloudy_night 20.5℃
Vārda dienu svin: Maksis, Maksims, Raivis, Raivo

Griķi aizvien uz lauka

LLKC , 10-11-2023
Griķi aizvien uz lauka

Ņemot vērā lietainos laika apstākļus, lielākajai daļai saimniecību griķu sējumi joprojām nav novākti, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības konsultants Andris Skudra.

A.Skudra uzsver - pavasara salnas, kas sasniedza sala spēku nedēļas garumā, un tam sekojošais sausuma periods maijā un jūnijā būtiski samazināja graudaugu un rapša zālāju ražas līmeni visā valstī. Apsala augļkoku un ogulāju ziedpumpuri. Sausuma ietekmē samazinājās arī lopkopjiem zālāju raža.

"Ne mazums problēmu šādi laika apstākļi sagādāja arī griķu audzētājiem," sacīja Skudra, piebilstot, ka līdz 10.maijam, kad parasti iesēj griķus, daudziem saimniekiem griķi apsala un nācās tos pārsēt. Pēc tam, sekoja sausuma periods vairāk nekā mēneša garumā, būtiski ietekmējot griķu attīstību un biomasas veidošanos.

Ilgi gaidītais lietus un laika apstākļu uzlabošanās sākās tikai jūlijā, kad griķi intensīvi sāka augt un attīstīties, bet tas bija stipri novēloti, jo būtiski pagarināja griķu veģetācijas periodu un gala rezultātā to novākšana aizkavējās. Parasti griķus vāc septembra beigās, taču šogad tos varēja sākt vākt tikai oktobra vidū, jo oktobra sākumā sākās intensīvas lietusgāzes. Lai arī starplaikos starp lietus periodiem dažām saimniecībām izdevās griķus atsevišķos laukos novākt, lielākajai daļai saimniecību vēl joprojām griķi ir nenovākti un mirkst lietū. A.Skudra skaidro, ka pašlaik augsne ir tik ļoti pārmirkusi, ka ar kombainiem, kas nav aprīkoti ar kāpurķēdēm, uzbraukt uz laukiem un nokult griķus ir neiespējami. Arī nākamnedēļ gaidāmo lietavu dēļ, visticamāk, griķus novākt nebūs iespējams.

Lielākā daļa griķu sējumu ir Latgalē, Vidzemē, Sēlijā un Kurzemē, kur augsnes ir mazāk piemērotas kviešu, rapša un pākšaugu audzēšanai.

Griķu cena patlaban ir ļoti samazinājusies. Ja 2022.gadā griķus varēja realizēt par 600-700 eiro tonnā, tad pašlaik bioloģiski audzētus griķus iespējam realizēt par 400-450 eiro tonnā, savukārt integrēti audzētos var realizēt par 250-300 eiro tonnā.

Pēc LLKC šā gada septembra aplēsēm, Latvijā griķi ir iesēti 28 000 hektāru, to ražība ir 0,92 tonnas no hektāra, tādējādi kopražai sasniedzot 25 700 tonnu.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
“Mans Lauks” – ikdienas palīgs lauksaimniekam
“Mans Lauks” – ikdienas palīgs lauksaimniekam

Straujajā un mainīgajā laikmetā dati ir viens no lauku saimniecību vērtīgāk...

Kaitīgo organismu izplatības brīdinājumi publicēti vietnē noverojumi.vaad.gov.lv
Kaitīgo organismu izplatības brīdinājumi publicēti vietnē noverojumi.vaad.gov.lv

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) prognožu speciālisti veic regulāru...