Saimnieks LV / 2024.gads (Maijs)
ES Zaļā kursa ietvaros dalībvalstīs divos gados (2022, 2023) tapis KLP pasākumu plāns. To skaitā soļi, kā līdz 2030. gadam par 55 % samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas.
Viens no šī stratēģiskā plāna elementiem Latvijā – kā stiprināt bioloģiskās lauksaimniecības pozīcijas un pienesumu. Kā zināms, bioloģiskā lauksaimniecība ir vērsta uz tehnoloģijām un pasākumiem, kas sniedz ieguldījumu vides un klimata aizsardzībā un sekmē bioloģisko daudzveidību. Tas tiek panākts, neizmantojot energoietilpīgas izejvielas un materiālus, piemēram, mākslīgos mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļus. Tā vietā bioloģiskajās saimniecībās vairāk tiek izmantoti iekšējie saimniecības resursi un dabīgi procesi, piemēram, kompostēšana, augu maiņa, kas viennozīmīgi samazina enerģijas pēdas nospiedumu.
Turpinājumā tiks apskatīti dati no pētījuma, kuru pēc KLP lauksaimniecības stratēģisko plānu izstrādes visās 27 ES dalībvalstīs veica Niks Lampkins un Jirns Sanderss no Thünen institūta Vācijā. Šāds pētījums – analīze par katras dalībvalsts izstrādāto Bioloģiskās lauksaimniecības stratēģisko plānu – Eiropā tika veikts pirmoreiz.
Rezultāti
Secināts – lai veicinātu un attīstītu bioloģiskās lauksaimniecības ražošanas un pārstrādātas bioloģiskās produkcijas izplatību un pieejamību visās Eiropas valstīs, lai sasniegtu ES izvirzīto mērķi 2030. gadā vismaz 25 % bioloģiskās produkcijas, ir jāstiprina bioloģisko asociāciju un organizāciju darbība.
Eiropas Komisija ir paudusi atbalstu bioloģiskās lauksaimniecības politikai, apzinoties, ka tās ietekmes potenciāls ievērojami pārsniedz vienas nozares ietvarus – proti, ietver pozitīvas pārmaiņas klimata, dabas, ūdens kvalitātes, dzīvnieku labturības, lauku apvidu iedzīvotāju dzīves līmeņa un sabiedrības veselības jomā. Ir grūti atrast kādu citu politikas jomu, kas varētu veicināt tik daudzus planētas un cilvēku veselības elementus kā ieguldījumi bioloģiskās lauksaimniecības politikā.
Grafikā redzami Eiropas dalībvalstu KLP mērķi paaugstināt bioloģiskās lauksaimniecības sertificēto platību.
Interesanti fakti
Divkāršojot platības, ES sasniedzam tikai 15 %, nevis 25 %. Tikai dažām ES valstīm ir vismaz kaut kāda apjausma, kā sasniegt šos mērķus, bet konkrēti pasākumi nav izstrādāti. Piemēram, Francijas valdība pagājušajā gadā nesaņēma pietiekamu politisko atbalstu, lai sasniegtu savu noteikto 15 %...
Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...