Saimnieks LV / 2023.gads (Maijs)
Egļu astoņzobu mizgrauzis pēc nodarīto zaudējumu apjoma pašlaik ir bīstamākais kaitēklis Latvijā, tāpēc 32 novados no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot saimnieciskās darbības ierobežojumus un aizsardzības pasākumus mizgrauža aktivitātes samazināšanai. Plašāk par kaitēkļa izplatību un ietekmi uz egļu audzēm stāsta LVMI Silava vadošais pētnieks Dr.biol. Agnis Šmits.
– Vai šogad astoņzobu mizgrauzis ir savairojies īpaši, ja ir jāievieš ārkārtas situācija?
Agnis Šmits: – Galvenais iemesls – likumdošanā ir limitētas iespējas, kā īstenot ierobežojošus pasākumus. Citādi nav iespējams apturēt ciršanu tur, kur tas ir nevēlams, un veicināt bojāto egļu izvākšanu, kamēr kaitēklis nav savairojies lielos apmēros. Koku ciršanas ierobežojumi vērtīgo egļu mežaudžu tuvumā noteikti, lai terpēni nepievilinātu mizgrauzi un mežaudzes būtu aizsargātas.
Nav tā, ka astoņzobu mizgrauzis būtu jau pārņēmis visas egļu audzes mūsu valstī. Tomēr 2022. gadā mizgraužu populācija, salīdzinot ar 2021. gadu, ir ievērojami palielinājusies.
– Vai iemesli mizgrauža attīstībai lielā mērā ir saistīti ar laikapstākļiem?
– Cilvēki bieži neatceras, ka Latvijā pirms pāris gadiem jau ir bijusi līdzīga situācija ar mizgrauzi. 2005. gadā Latvijā bija spēcīga vētra, daudzi sagāzti koki, kas veicināja to, ka 2007. gadā...
Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!
Dienvidkurzemes novada Rucavas pagasta Kurzemniekos mīt Graudužu ģimene. ...
Dulbergu ģimene lauksaimniecību uzskata par savu dzīvesprieka un enerģijas ...
Atšķirībā no cilvēkiem, kas piedzimst ar mātes imunitāti, teļiem daba pared...
Šī gada sākumā tika publiskota informācija, ka vienam no lielākajiem piena ...