Saimnieks LV / 2023.gads (Jūnijs)
Lidojošo agrodronu izmantošana kļūst populārāka ar katru gadu, arī Latvijā. Daudzi lauksaimnieki nolemj iemācīties dronu pilotēšanu un apstrādāt savus laukus pašu spēkiem. Šajā rakstā atbildam uz SIA Aeronovus biežāk saņemtajiem jautājumiem par dronu vadīšanai nepieciešamajām zināšanām un pilotu apmācībām.
Vai nepieciešama iepriekšēja pieredze darbā ar droniem?
Iepriekšēja pieredze nav vajadzīga, un arī reti kuram tā ir. Šķiet, ka drons ir sarežģīts lidojošais aparāts, bet patiesībā visi procesi ir automatizēti, tādēļ pilots praktiski nevada dronu manuāli. Tāpat kā aviolaineru piloti garo lidojumu laikā ieslēdz autopilotu, arī agrodronu piloti paļaujas uz automatizētu drona darbības režīmu. Drons ir aprīkots ar dažādiem sensoriem, kas ļauj lidot pilnīgi autonomi. Galvenais pilota pienākums ir dot pareizu lidojuma uzdevumu – jānorāda, kurš lauka posms jāapsmidzina, kur atrodas koki, stabi vai citi šķēršļi. Pat tad, ja pilots ir kļūdījies un koku nav pamanījis, ar iebūvētā radara palīdzību drons identificēs šādu objektu un izvairīsies no sadursmes.
Vai apmācība notiek ar paša lauksaimnieka dronu?
Nē, tas būtu pārāk riskanti, tāpēc piedāvājam mācības ar mūsu droniem. Apmācības notiek ar jauno XAG drona P100 modeli. Tas ir lielākais un jaudīgākais no šobrīd pieejamiem agrodroniem Eiropas tirgū ar tvertnes apjomu 40 l šķidriem un 60 l beramiem produktiem.
Cik ilgā laikā iespējams pabeigt mācības?
Kursi sastāv no divām daļām – teorētiskās un praktiskās. Teorētiskā daļa norit attālināti un ilgst piecas dienas, bet praktiskā aizņem aptuveni trīs dienas. Tas nozīmē, ka mācības var pabeigt...
Pilnu rakstu lasiet jūnija SAIMNIEKS LV numurā!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...