, .
cloudy 24.7℃
Vārda dienu svin: Justīne, Juta

DOJUS agro un eAgronom apvieno spēkus videi draudzīgāku lauksaimniecības prakšu ieviešanā

eAgronom , 23-09-2022
DOJUS agro un eAgronom apvieno spēkus videi draudzīgāku lauksaimniecības prakšu ieviešanā

Saimniecības pārvaldības programmas izstrādātājs “eAgronom” parakstījis sadarbības līgumu ar “DOJUS agro”, vienu no lielākajiem lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem Austrumeiropā, lai  Latvijas lauksaimniekiem piedāvātu oglekļa lauksaimniecības programmu. “eAgronom” izstrādātā oglekļa programma ir pirmā Latvijā sertificētā oglekļa programma, kas lauksaimniekiem sniedz iespēju mazināt negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī gūt papildu ienākumus.

Lauksaimniecība Latvijā ir trešā lielākā siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju radītāja uzreiz aiz transporta un enerģētikas nozarēm un tieši augsnes apstrāde rada vairāk kā pusi no lauksaimniecībā radītajām emisijām. Tas nozīmē, ka tieši augkopībai ir liels potenciāls emisiju samazināšanā un pāreja uz oglekļa lauksaimniecību būtiski mazina ar augsnes apstrādi saistīto siltumnīcefekta gāzu veidošanos, kā arī uzlabo pārtikas kvalitāti.

Nauris Liberts, eAgronom vadītājs Latvijā norāda, ka no pārejas uz videi draudzīgāku lauksaimniecību mēs nevaram izvairīties. “Lai arī Eiropas kontekstā esam salīdzinoši zaļa valsts un, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, emisiju radīšanā mūsu loma ir maza, Eiropas Zaļais kurss attiecas uz visām ES dalībvalstīm. Līdz ar to arī emisiju procentuālais samazinājums attiecas arī uz mums vienādi. Tas nozīmē, ka arī Latvijai jau līdz 2030.gadam SEG emisijas jāsamazina par 35%. Līdz šim oglekļa lauksaimniecības attīstību zemniekiem kavēja finansējuma pieejamības trūkums un skaidru vadlīniju neesamība no Eiropas savienības. Dalība eAgronom oglekļa programmā ļauj lauksaimniekiem pieņemt ilgtspējīgu praksi, vienlaikus uzlabojot viņu labklājību un vidi,” skaidro N. Liberts.

DOJUS Latvija vadītājs Vitalis Vasylius norāda, ka pēdējo 30 gadu laikā DOJUS agro ir izveidojuši reputāciju visā Eiropā, izvirzot savus klientus pirmajā vietā un pārsniedzot viņu cerības. “Daudzi no lauksaimniekiem visā Eiropā mums norāda, ka vēlētos uzsākt ilgtspējīgāku lauksaimniecības praksi, taču viņiem trūkst finanšu līdzekļu un zināšanu, lai spertu pirmos soļus. Sadarbība ar eAgronom nozīmē, ka mēs varēsim viņiem piedāvāt pilnīgu oglekļa programmas paketi, kas padarīs lauksaimnieku pāreju uz videi draudzīgāku saimniekošanu pēc iespējas vienkāršāku un ienesīgāku, vienlaikus samazinot emisijas, tādejādi radot labumu videi. No tā visi ir uzvarētāji,” atzīst V. Vasylius.

N. Liberts norāda, ka lai gan konkrētu vadlīniju no ES un jau praksē iegājušos metožu par augkopībā radīto emisiju mazināšanu šķietami vēl nav, ir metodes, kuras ieviešot ikdienas darbā, varam virzīties tuvāk zaļākai saimniekošanai. “Piemēram, ieviešot starpkultūras, pārskatot savu augu seku un ierasto augsnes apstrādes praksi. Arī ieviest precīzās tehnoloģijas ir viens no risinājumiem, ko gan eAgronom, gan DOJUS Latvijas lauksaimniekiem piedāvā jau šodien. Dibinot savstarpējo sadarbību, paredzam, ka mūsu tehnoloģiju un konsultāciju pakalpojumi palīdzēs lauksaimniekiem efektivizēt saimniekošanu, tādējādi gūstot gan ekonomisko labumu no, piemēram, dalības oglekļa programmā, (kā rezutlātā tiek iegūti ne vien oglekļa kredīti, bet arī samazināta ķimikāliju un mēslošanas līdzekļu izmantošana), gan arī tuvinot darbību videi draudzīgākai saimniekošanai, tādējadi visiem kopā sasniedzot ES izvirzītos vides un klimata mērķus,” par sadarbību stāsta Liberts.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē

No 22. jūlija līdz 22. augustam LAD aicina interesentus iesniegt projektus,...

Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai
Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai

Valdība, 11. jūnijā, akceptējusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kār...

Pļaušanas serviss 2024
Pļaušanas serviss 2024

Informācija uz 28.05.2024....

Pieejams atbalsts akvakultūrā
Pieejams atbalsts akvakultūrā

No 2024. gada 25. jūnija līdz 24. jūlijam norisināsies otrās kārtas projekt...