Pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir valsts nacionālās drošības jautājums, Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības padomes sanāksmē Briselē uzsvēris zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS).
Kā aģentūru LETA informē Zemkopības ministrijā (ZM), sanāksmē dalībvalstis kopīgi ar Eiropas Komisiju (EK) un Zviedriju kā prezidējošo valsti ES Padomē sprieda par energokrīzes un kara Ukrainā ietekmi uz lauksaimniecību un pārtikas ražošanu, kā arī diskutēja par risinājumiem situācijai.
ZM norāda, ka kopš 2022.gada maija enerģijas cena Latvijā un Baltijas valstīs katru mēnesi augusi daudz straujāk nekā vidēji ES. Elektroenerģijas cena Latvijā 2022.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2021.gada trešo ceturksni, bija augusi par par 3,2 reizēm.
Vienlaikus arī kviešu iepirkuma cena 2022.gadā vidēji bija par 46% augstāka nekā 2021.gadā. Neraugoties uz tendenci samazināties, graudu cena joprojām saglabājas ievērojami augstā līmenī. Līdz ar to plaisa starp lauksaimnieku ieņēmumiem un izdevumiem saglabājas vai pat turpina palielināties, uzsver ministrijā.
Šmits uzsver, ka "Latvijas ieskatā EK nevajadzētu vilcināties ar atbalsta pasākumiem lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem. Saimniecībām un uzņēmumiem jānodrošina ražošanas turpināšana arī energokrīzes apstākļos un jādod iespēja pielāgoties pašreizējam tirgum, kāds tas izveidojies, Krievijai īstenojot agresiju Ukrainā."
Tāpat ZM informē, ka sanāksmes dienā ar ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Janušu Voicehovski Šmits pārrunāja šogad plānotā ES daudzgadu budžeta vidusposma pārskata sagatavošanu un papildu finansējuma nepieciešamību ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) klimata un vides prasību ieviešanai.
Tikšanās laikā tika pārrunāta iespēja arī 2023.gadā izmantot KLP lauksaimniecības rezerves finansējumu, lai kaut daļēji varētu kompensēt lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem arvien pieaugošās izejvielu un izejmateriālu izmaksas. Abi bija vienisprātis, ka pārtikas nodrošinājums ir katras valsts nacionālās drošības jautājums, norāda ministrijā.
Savukārt ar ES vides, okeānu un zivsaimniecības komisāru Virgīniju Sinkēviču Šmits pārrunāja aktuālos zivsaimniecības jautājumus, kā arī EK virzītās vides un klimata iniciatīvas.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...