, .
cloudy 0.9℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

DeLaval inovācijas Latvijas piensaimniekiem

Elīna Andiņa , 29-10-2020
DeLaval inovācijas Latvijas piensaimniekiem

Saimnieks LV / 2020.gads (Marts.)

DeLaval ir viens no pasaules vadošajiem uzņēmumiem, kas ražo fermu aprīkojumu un slaukšanas iekārtas. Uzņēmums ir pārstāvēts vairāk nekā 100 valstīs un jau vairāk nekā 20  gadus – arī Latvijā. Liela daļa piedāvāto produktu ir unikāli tieši DeLaval – sākot ar idejas izstrādi  un beidzot ar ražošanu, pārdošanu un servisu – viss tiek veikts viena uzņēmuma ietvaros. Par DeLaval piedāvātajiem slaukšanas risinājumiem un citiem produktiem Latvijā stāsta Aiga Kaļva ­ Avotiņa, SIA DeLaval produktu menedžere, veterinārārste, un Edgars Briksnis, patēriņa materiālu un servisa pārdošanas vadītājs.

DeLaval uzņēmumam ir jau vairāk nekā gadsimtu sena vēsture.  
Aiga Kaļva ­ Avotiņa: – DeLaval uzņēmums ir dibināts pirms vairāk nekā 135 gadiem Zviedrijā. Gustavs de Lavals bija talantīgs izgudrotājs. Patentējot pazīstamāko no izgudrojumiem – piena separatoru, viņš kopā ar domubiedriem nodibināja uzņēmumu. DeLaval arī turpmāk ieviesa tiem laikiem inovatīvas tehnoloģijas – slaukšanu ar vakuuma pulsācijām un slaukšanas karuseļus, arī mūsdienās tiek radīti nebijuši risinājumi, piemēram, unikālais Herd Navigator™, kas, analizējot piena sastāvu, spēj noteikt govs veselības stāvokli un meklēšanās ciklu. Daudzas DeLaval inovācijas vēlāk pārņēmuši arī citi uzņēmumi.

DeLaval mājas ir Zviedrijā, Stokholmas priekšpilsētā Tumbā. Te atrodas galvenais birojs, slaukšanas robotu rūpnīca, Hamras konferenču un apmācību centrs. Hamrā ikdienā var sastapt dažādu valstu pārstāvjus, gan kolēģus, gan arī piensaimniekus, kas šeit viesojas. Ciemiņiem par godu Hamrā tiek uzvilkts viņu valsts nacionālais karogs. Klienti mums ir svarīgi itin visās valstīs.
DeLaval ir arī sava saimniecība. Hamras ganāmpulks un komanda Zviedrijā ir labi atpazīstama ar kvalitatīvo ģenētiku, augstiem produktivitātes rādītājiem un profesionālu darbinieku komandu.  Hamras fermās mīt 250 slaucamo govju ganāmpulks, slaukšana notiek gan piesietās turēšanas sistēmā, gan slaukšanas zālē un robotos. Govis ir pieradušas piedalīties te organizētos testos un izmēģinājumos. Līdzās Hamras fermām atrodas iekārtu un aprīkojuma testēšanas laboratorijas, jaunās tehnoloģijas vispirms tiek izmēģinātas fermā. Uz šejieni mācīties brauc tehniskie speciālisti no visas pasaules, tajā skaitā arī mēs.

Edgars Briksnis: – Katram saimniekošanas veidam un apstākļiem vajag savu slaukšanas tehnoloģiju. Laikam ejot, tiek izstrādātas arvien jaunas tehnoloģijas, bet iepriekšējās joprojām ir aktuālas noteiktos apstākļos. Tā kā DeLaval pats izstrādā visas tehnoloģijas un ievieš savā saimniecībā, darbinieki tās var ērti apgūt.

Edgars Briksnis

Aiga: – Liela daļa no DeLaval sortimenta ir pašu ražota. Tā ir savā ziņā unikāla koncepcija, jo mēs paši plānojam, ražojam, pārdodam, uzstādām un pēc tam apkalpojam savas iekārtas un tehnoloģijas. Tas ir pilns cikls no ražotāja līdz gala patērētājam, līdz ar to varam uzņemties atbildību par uzstādītajām iekārtām klientu fermās.  DeLaval savu produkciju ražo 19 rūpnīcās – piena slaukšanas un dzesēšanas iekārtas, sensorus,  barības mikserus, piestūmējus, barošanas stacijas, piena filtrus, gumijas izstrādājumus un ķīmiskos patēriņa produktus. Mazgāšanas līdzekļus un pupu apstrādes līdzekļus testējam uz pašu iekārtām, tāpēc precīzi zinām, cik daudz tos nepieciešams patērēt, varam būt droši, ka tie nebojās iekārtas un ļaus tām kalpot ilgi. 

Aiga Kaļva ­ Avotiņa

– Vai piedāvātā produkcija paredzēta tikai piena ganāmpulkiem?
Aiga: – Lielākā daļa klientu ir tieši piena govju saimniecības, lai gan ar DeLaval iekārtam pasaulē slauc arī kazas, aitas un pat ķēves! Piedāvājam preces arī gaļas liellopu saimniecībām – elektriskos ganus, dzirdnes, produktus labturībai – matračus, birstes. DeLaval mērķis ir, lai arī Latvijas saimniecībām ir pieejami visi jaunie risinājumi. Jaunākās tehnoloģijas visos tirgos parādās vienlaicīgi, arī Latvijā vairs nav jāgaida vairāki gadi, lai tās iegādātos. Piemēram, šobrīd tie ir jaunie slaukšanas roboti VMS™ V310, Evanza™ slaukšanas ķekars, Optiduo™ barības piestūmējs.

– Kādas tendences šobrīd redzat piensaimniecībā pie mums un pasaulē?
Aiga
: – Lopkopība it visur kļūst arvien profesionālāka. Ļoti daudz darba ir ieguldīts govju ģenētikā, veicinot lielākus izslaukumus, tāpēc arī DeLaval strādā pie slaukšanas sistēmām, kas spēj ātri un pilnīgi izslaukt augstražīgas govis, saglabājot viņu veselību. Tā kā fermas kļūst arvien lielākas, svarīga ir arī datu iegūšana un apstrāde. Fermās nepieciešamas modernas tehnoloģijas, kas palīdz ātri un efektīvi apkopot informāciju gan par individuālu govi, gan par ganāmpulku, palīdzot saimniekiem pieņemt pareizus lēmumus. DeLaval piedāvā sensorus, kas seko līdzi dzīvnieku veselības stāvoklim, kā arī platformu iekārtu un ganāmpulka pārvaldībai, iespēju sekot līdzi dažādiem ganāmpulka datiem.

Mūsdienīga slaukšana: DeLaval VMS™ V310  slaukšanas robots, kas slaukšanas laikā spēj noteikt gan govs meklēšanos, gan arī grūsnību.

– Govju slaukšanā populārākā ten­dence noteikti ir roboti.
Edgars: – Pašlaik lauksaimniecībā notiek slaukšanas automatizācijas ēra, tāpēc roboti tiek iekļauti daudzos fermu projektos. Mēs piedāvājam jaunākos slaukšanas robotus, barības piestūmējus un Herd Navigator™. Nodrošinām arī apmācību, kā ar iegādātajām iekārtām strādāt, un arī iekārtu ikdienas servisu, lai fermas sistēma darbotos raiti un nevainojami.

– Cik govju vidēji var izslaukt viens robots?
Aiga: – Optimālais govju skaits uz vienu robotu visbiežāk ir 60. Atkarībā no govju snieguma, ganāmpulka grupu skaita, fermas plānojuma un pārvaldības specifikas govju skaits var būt no 55 līdz 75.

Edgars: – Taču nav jābaidās arī tad, ja ir 40 vai varbūt pat mazāk govju – ar to var sākt. Robotā govis varēs slaukt biežāk. Izklausās neparasti, bet Somijā robotus liek arī 20 govju saimniecībā, jo saimnieks vēlas atvieglot savu ikdienu un vairāk lopu arī nav plānots iegādāties. Protams, finansiāli izdevīgāk ir robotu noslogot maksimāli.

Aiga: – Augstākie sasniegumi ir 3500 kg piena uz robotu dienā. Stabili virs 3000 kg dienā slauc saimniecībās Zviedrijā, Dānijā, Vācijā, Spānijā, ASV un Čīlē. Baltijas augstākie sasniegumi ir Igaunijas saimniecībā, arī tur uz robotu dienā saslauc nedaudz vairāk par 3000 kg. Latvijas labākie rādītāji ir 2300 kg uz robotu dienā. Taču izslaukumi strauji aug, un, iespējams, jau drīz sasniegsim arī augstākus rādītājus.

Ieviešot slaucamos robotus, ikdiena fermā krasi mainās. Jāpanāk, lai govīm būtu interese apmeklēt robotu visu diennakti –  jāsaprot, kas govis motivē pārvietoties pa fermu. Ir divi iemesli, kāpēc zemnieki izvēlas robotus: pirmkārt, izteikts darbaspēka trūkums, otrkārt, paaudžu maiņa. Jaunie piensaimnieki nevēlas vairs tik daudz paši strādāt fiziski, veikt rutīnas darbus, un automatizētie slaukšanas roboti te lieliski palīdz. Nav jāceļas piecos no rīta slaukt govis.

Edgars: – Jāpiemin arī govju labturība, jo, robotizējot slaukšanu, komforts viennozīmīgi uzlabojas. Govs ir mierīgāka, ražo vairāk piena – novērojams ap 5–10% izslaukuma pieaugums vidēji ganāmpulkā. Jebkura tehnoloģija, ko ieguldām fermā, daļēji tiek saņemta atpakaļ peļņā – vai nu tas ir mērāms ietaupījumā uz darba spēku, vai izslaukuma pieaugumā.

Aiga: – Protams, arī saimniekam pie tā ir jāstrādā, un mūsu speciālisti var palīdzēt. Ja ikdienā klientiem ir kādas problēmas, viņi sazinās ar vajadzīgo speciālistu.

– Fermu un slaukšanas aparātu ierīkošana notiek dažādās situācijās – jaunā fermā vai pār­veidojot vecāku ēku. 

Edgars: – Mūsu reģionālie iekārtu pārdevēji ir pieejami sadarbībai no pirmās dienas – viņi palīdz izplānot, piemēram, slaukšanas iekārtu izkārtojumu, govju kustību fermā – gan pilnīgi jaunā fermā, gan jau esošā. Mūsu uzņēmuma starptautiskā pieredze un Latvijas darbinieku pieredze ir ļoti liela, tāpēc viņi palīdzēs atrast labāko risinājumu, ievērojot visus govju labturības standartus. Pēdējā laikā novērojam, ka saimnieki izvēlas nomainīt slaukšanas risinājumus tieši esošās fermās. Slaukšanas iekārtas liekam arī padomju laika kūtīs. Principā pietiek ar to, ka saimniekam ir ideja – tālāk jau mēs varam palīdzēt, kādu tieši slaukšanas risinājumu izvēlēties. Nav tā, ka šobrīd slaukšanai izvēlas tikai robotus. Aktuāli ir arī slaukšanas karuseļi, kas ir noderīgi industriālās fermās, ja ir liels govju skaits. Arī lielās slaukšanas zāles tiek iekārtotas. Viss ir atkarīgs no slaukšanas specifikas. 60 govju saimnieks visticamāk izvēlēsies vienu robotu, kamēr tūkstoš galvu īpašnieks – karuseli, jo tas ļauj stundas laikā izslaukt vairāk nekā 300 govis.

DeLaval piedāvā arī kredītu iespējas slaukšanas iekārtu iegādei –  līzings uz laiku līdz septiņiem gadiem, pēc tam iekārta nonāk klienta īpašumā. Mēneša maksājums ir atkarīgs no iekārtas komplektācijas.

DeLaval inovācija – Evanza™ slaukšanas ķekari. Pupu gumiju vietā tiek izmantoti maināmi kārtridži. Šī tehnoloģija uzlabo govju slaukšanas izpildi, turklāt apkopes jāveic retāk.

– Saimniekiem ļoti aktuāli ir arī servisa pakalpojumi.
Edgars: – Mēs apkalpojam visas DeLaval iekārtas – arī tās, kas uzstādītas 90. gadu sākumā. Ir pieejamas visas rezerves daļas. Klientiem piedāvājam servisa līgumus ar lojalitātes programmām.

– Kādi ir šie servisa līgumu veidi?
Edgars: – Tos var iedalīt trīs klasēs – bronza, sudrabs uz zelts. Bronzas līgums nozīmē, ka tiks sniegta minimālā apkope, mūsu tehniķi ierodas saimniecībā divreiz gadā, veic iekārtas defektāciju saskaņā ar ISO standartiem, nomaina ātri dilstošās rezerves daļas, piemēram, gumijas iemavas, piena šļūtenes. Pārbauda, vai aparāti darbojas pareizi un nedara pāri govij. Ja atrod kādu defektu, piedāvā arī detaļu nomaiņu. Veicot šīs ikdienas apkopes, ir garantija, ka slaukšana netiks pārtraukta nelaikā, iekārtām nebūs dīkstāves. Tā ir iespēja saņemt atlaides par mūsu pakalpojumiem, savukārt mums palīdz plānot darbus. Tāpat klientu informējam par katras iekārtas plānotajām apkopes izmaksām tuvāko gadu laikā.

Sudraba līguma ietvaros tiek ņemtas vērā iekārtas darba stundas. Atkarībā no noslodzes piedāvājam veikt servisu pēc rokasgrāmatas – pēc 2000, 4000, 8000 stundām. Katrā posmā notiek kādu citu detaļu nomaiņa vai apkope, un tas klientam dod garantiju, ka nenotiks nekas neparedzēts un slaukšana netiks pārtraukta. Ja tomēr tiks, tad mūsu speciālisti apņemas ierasties četru stundu laikā. Esam aprēķinājuši, ka, salīdzinot ārkārtas izsaukuma un servisa līguma izmaksas, līgums noteikti ir izdevīgāks. Ārkārtas darbi bez atlaides izmaksā daudz dārgāk nekā plānveida apkopes, kas ieplānotas zemniekam izdevīgā laikā, nevis tad, kad slaukšana ir jau apstājusies.

Savukārt zelta līgumu klienti saņem atlaides atkarībā no iegādāto preču un pakalpojumu apjoma. Tātad, jo plašāku sortimentu klients no DeLaval iegādājas, jo lielākas atlaides mēs piedāvājam. Servisa noteikumi ir izdevīgāki lojāliem klientiem.

Servisa līgumus klienti noteikti novērtē – pašlaik esam noslēguši vairāk nekā 200 līgumus visā Latvijā dažādās saimniecībās – ar piena vadiem, slaukšanas zālēm vai robotiem. Katram klientam tiek piedāvāta individuāli sagatavota tāme atkarībā no slaukšanas paradumiem un iekārtu specifikas fermā. Saimnieki, kas ar piensaimniecību nodarbojas industriālā līmenī, noteikti slēdz servisa līgumus. Mēs apkalpojam gan lielākās fermas, gan tādas, kur ir 10 govis. Serviss attiecas uz jebkuru DeLaval iekārtu – gan slaukšanas, gan dzesēšanas, gan arī kūtsmēslu izvākšanas iekārtu.

DeLaval servisu Latvijā nodrošina deviņi servisa tehniķi, trīs piena dzesēšanas iekārtu tehniķi, pieci slaukšanas robotu tehniķi. Servisa līgums saimniekam garantē, ka viņa izsaukums būs prioritārs, ja gadījumā būs situācija, kad jāizvēlas, uz kuru saimniecību braukt vispirms. Klientiem ar servisa līgumu ierašanās tiek garantēta četru stundu laikā. Veicot apkopes, vajadzība pēc steidzamiem izsaukumiem samazinās par 90 %. Ja apkopes netiek veiktas, problēmas ik pa laikam mēdz atkārtoties, un vissliktākais, ka tās atkārtojas vienās un tajās pašās vietās, ko mēs būtu varējuši apkopt un sakārtot jau laikus.

– Vai pieprasījums pēc servisa pakalpojumiem ir vienmē­rīgs visu gadu?
Edgars: – Pieprasījums pēc servisa pakalpojumiem neatšķiras no sezonas, drīzāk atkarībā no laikapstākļiem – piemēram, pēc vētrām vienmēr ir vairāk remonta vajadzību, ja ir bijusi pārtraukta elektrības padeve. Tā kā slaukšana notiek visu gadu, gan Jāņos, gan Ziemassvētkos, arī remonta vajadzības var būt visu gadu, tieši tāpēc ir tik svarīgi, lai apkope būtu veikta jau profilaktiski vai arī palīdzība pieejama jebkurā diennakts laikā.

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi

Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...

Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu
Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu

Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...

Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei
Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei

Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...

Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka
Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka

Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...