, .
clearsky_night -11.1℃
Vārda dienu svin: Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola

Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas

LETA , 23-11-2021
Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas

Cūkgaļas iepirkuma cena joprojām ir zem pašizmaksas un cūkkopības nozares ieņēmumi joprojām nesasniedz līmeni, kas uzņēmumam nepieciešams ražošanai, aģentūrai LETA atzina Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) vadītāja Dzintra Lejniece.

"Situācija nozarē ir ļoti saspringta," uzsvēra Lejniece, piebilstot, ka cūkgaļas cenas samazināšanās ir problēma visā Eiropas Savienībā (ES).

"Tā nav tikai Latvijas problēma. Patlaban visā Eiropā cenas ir zem pašizmaksas," apliecināja asociācijas vadītāja.

Viņa norādīja, ka bez atbalsta cūkkopības nozare neizdzīvotu, un šogad atbalsts tika piešķirts no valsts budžeta.

"Lielais jautājums ir, cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai tirgus situācija normalizētos, cik ilgi spēsim izturēt, ja nekas nemainīsies," piebilda Lejniece.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Zemkopības ministrijas sniegto informāciju pēdējo divu mēnešu laikā cūkgaļas cena Latvijā ir noslīdējusi līdz kritiskam līmenim, un, ja situācija vēl pasliktināsies, pastāv daudzu vietējo cūkaudzēšanas saimniecību slēgšanas risks.

Kā norāda ministrijā, situācija lauksaimniecības tirgū kopumā vērtējama kā stabila, izņemot cūkgaļas tirdzniecību. ES iekšējā tirgū pārprodukciju radījusi ne tikai Covid-19 ietekme, bet arī eksporta sarežģījumi, ko veicinājis Āfrikas cūku mēris.

Vienlaikus ar cenu samazināšanos cūkaudzētājiem kopš 2020.gada vidus ir jāsastopas ar pieaugošām ražošanas izmaksām, ko rada lopbarības graudu cenas kāpums. Kviešu cena 2021.gada oktobrī ir pieaugusi par vairāk nekā 7%. 

Pēdējo divu mēnešu laikā cūkgaļas cena Latvijā ir sasniegusi jaunu absolūto cenas antirekordu - 95,5 centi par kilogramu, kas ir par 26% zemāk nekā pagājušajā gadā.

Lai mazinātu cūkaudzētāju finansiālās grūtības, Latvija kopš Covid-19 pandēmijas sākuma ir atbalstījusi cūkgaļas ražotājus no valsts budžeta. 

"Tomēr krīze nav tikai atsevišķu dalībvalstu problēma - tā pašlaik skar visu ES kopējo tirgu un individuālie dalībvalstu atbalsta pasākumi nerisina ES kopējā tirgus pārsātinājumu, kas ir galvenais iemesls kritiskajai situācijai," norāda zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Tādēļ Latvija aicina Eiropas Komisiju steidzami īstenot nepieciešamos tirgus atbalsta un finansiālā atbalsta ārkārtas pasākumus.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
LAD: Latvijā nekoptās lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpatsvars saglabājas 10% apmērā
LAD: Latvijā nekoptās lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpatsvars saglabājas 10% apmērā

Nekoptās lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpatsvars Latvijā saglabājas ap...

Vebinārā informēs par atbalsta iespējām pasākumā "Ieguldījumi materiālajos aktīvos"
Vebinārā informēs par atbalsta iespējām pasākumā "Ieguldījumi materiālajos aktīvos"

Decembra vidū Lauku atbalsta dienests (LAD) vebinārā lauksaimniekus informē...

Siltumnīcu sagatavošana nākamajai sezonai
Siltumnīcu sagatavošana nākamajai sezonai

Dārzeņu un garšaugu audzēšana segtajās platībās prasa lielus finansiālus ie...