Saimnieks LV / 2019.gads (Marts.)
Teliņi ir saimniecības nākotne. Līdzīgi kā arhitekts, kas projektē stabilus pamatus, lai celtu debesskrāpi, arī saimnieks, audzējot teliņus, veido sava ganāmpulka nākotni. Diemžēl saimniecības, kas iegulda lielu darbu un naudu ģenētikas uzlabošanā, šos ieguldījumus pazaudē jau otrā dienā pēc teļa piedzimšanas, ja tas saslimst vai pat aiziet bojā.
Pētījumi ir pierādījuši, ka teļi, kas atbilstoši paēdināti ar jaunpienu, retāk slimo, labāk aug un attīstās un, kas ir vissvarīgāk, pieauguši dod vairāk piena. Pirmās pāris stundas pēc teliņa piedzimšanas ir vienīgais brīdis, kas ietekmē to, kāds ganāmpulks būs pēc diviem gadiem. Saimniekam šajā brīdī atliek tikai izdarīt pareizi un īstajā laikā to, kas jādara.
Grūsnības laikā govs placenta efektīvi nepieļauj augļa un mātes asiņu satikšanos, līdz ar to arī neviena mātes imūnviela līdz teļam nenonāk. Tāpēc jaundzimušā teļa imunitāte ir pilnībā atkarīga no antivielām (imunoglobulīniem), kas atrodamas mātes jaunpienā – cik to ir un cik teļš saņem. Māte Daba ir parūpējusies, lai teliņš dzīves sākumā lielmolekulārus savienojumus, t.sk. imunoglobulīnus, no tievajām zarnām spētu uzsūkt asinīs. To sauc par pasīvo pārnesi, un tā notiek tikai pirmajās 24 dzīves stundās, turklāt pakāpeniski, strauji samazinoties jau pēc 12 stundām. Ja teļš ir saņēmis jaunpienu, zarnu caurlaidība samazinās vēl ātrāk. Arī tas nenotiek tāpat vien – daba teliņu pasargā no apkārtējās vides mikroorganismiem. Otrā dzīves dienā imunoglobulīni asinsritē vairs nokļūt nespēj.
Jaunpiens satur vairākus imunoglobulīnu veidus, kurus atkarībā no uzbūves un īpašībām iedala vairākos veidos: IgA, IgG un IgM. Jaunpienā visvairāk – ap 85 % – ir IgG. Imunoglobulīnu (turpmāk – Ig) uzsūkšanās vislabāk notiek pirmajās četrās dzīves stundās. Tātad teļam, cik drīz vien iespējams, ir jāsaņem antivielas, lai tā organisms būtu pasargāts no slimību izraisītājiem tikmēr, kamēr sāk darboties paša dzīvnieka imūnsistēma.
Diemžēl nereti imunoglobulīnu pasīvā pārnese nenotiek, kā nākas. Stāvoklis, ko sauc par pasīvās pārneses neveiksmi (failure of passive transfer – FPT), nav slimība, bet gan jaundzimušā predispozīcija slikti augt, saslimt un nomirt. Izdzīvojušo ilgtermiņa sekas savukārt ir vēlāka dzimumgatavības iestāšanās, mazāks izslaukums pirmajās laktācijās un lielāks brāķēšanas īpatsvars. Pētījumi liecina, ka apmēram 35 % piena šķirņu teliņu ir FPT, kas ir galvenais to nāves cēlonis pirmajās trijās dzīves nedēļās. Stāvokli iespējams diagnosticēt, paņemot asins paraugu teļam otrajā dzīves dienā– ja IgG koncentrācija ir zemāka par 10 mg/ml, teļš nav saņēmis pietiekami daudz antivielu.
Ir četri galvenie principi, kuru ievērošana nodrošina to, ka teļš saņem pietiekoši daudz imūnvielu:
1) kvalitatīvs jaunpiens – IgG koncentrācija ir lielāka par 50g/l,
2) izēdināts pietiekams jaunpiena daudzums,
3) jaunpiens izēdināts, cik iespējams ātri pēc dzimšanas,
4) minimāls bakteriālais piesārņojums jaunpienā.
Jaunpienu par kvalitatīvu atzīst tad, ja tas satur vismaz 50g IgG/l. Jaunpiens, ko saražo govis, ir ļoti, ļoti dažāds – tas var saturēt no 9 līdz 190 g/l IgG. To nosaka vairāki faktori, kurus saimnieks maz var ietekmēt. Ko gan ir iespējams ietekmēt, ir govs izslaukšanas laiks pēc dzemdībām. Jo īsāks laiks starp dzemdībām un slaukšanu, jo Ig pienā ir vairāk. Vislabākais laiks ir 1–2 stundas, bet ne vēlāk kā 6 stundas pēc dzemdībām. Ūdeņainu, asiņainu vai no redzami ar mastītu slimām govīm iegūtu jaunpienu nevajadzētu dot teļiem. Arī govīm, kam cietstāves laiks ir bijis īsāks par 45 dienām, parasti ir sliktākas kvalitātes jaunpiens. Vecākām govīm parasti ir labāks jaunpiens nekā pirmpienēm un otro reizi dzemdējušām govīm. Vecākās govis savas dzīves laikā vairāk ir saskārušās ar patogēniem un izveidojušas aizsardzību pret tiem. Persistents mastīts cietstāves laikā nekavē imunoglobulīna sintēzi, tomēr jaunpiena apjoms šīm govīm ir ievērojami mazāks.
Labs veids, kā palielināt imunoglobulīnu koncentrāciju jaunpienā, ir grūsno govju vakcinācija 3–6 nedēļas pirms paredzamajām dzemdībām. Tomēr vakcinācijai nebūs nekādas Labs veids, kā palielināt imunoglobulīnu koncentrāciju jaunpienā, ir grūsno govju vakcinācija 3–6 nedēļas pirms paredzamajām dzemdībām. Tomēr vakcinācijai nebūs nekādas
Imunoglobulīnu koncentrācijas noteikšanai jaunpienā ir lietojama gan vienkārša blīvumu mērīšanas ierīce, kuras rādījums nereti ir neprecīzs, gan ārēji vienkāršs, tomēr ļoti precīzs BRIX refraktometrs. Refraktometra komplektā ir salīdzinošā tabula, kurā norādīts BRIX rādījumam atbilstošā IgG vērtība: 22 % atbilst 50 g IgG.
Ja jaunpiena kvalitāte nav noteikta, ir vēl svarīgāk teļam izēdināt pietiekamu tā apjomu. Jau ilgus gadus pastāv uzskats, ka pirmajā ēdienreizē teļam jāsaņem piena apjoms, kas līdzvērtīgs 10–12 % tā svara, tomēr lielais vairums saimnieku konsekventi izēdina tikai pusi jeb divus litrus. Tas nozīmē, ka pat tad, ja jaunpiens satur 50 g IgG/l, teļš saņem tikai 100 g imunoglobulīnu vajadzīgo 200 g vietā. Parastās dzirdināmās pudeles tilpums ir divi litri, kas nozīmē, ka jāsagatavo un teļam jāpiedāvā divas pudeles. Drošāk ir ievadīt jaunpienu caur barības vada zondi, tas arī ļauj ietaupīt darbinieku laiku. Manipulācija ir vienkārša un, pareizi veikta, pilnīgi droša.
Ir veikti vairāki pētījumi, lai salīdzinātu imonglobulīnu līmeni asinīs teļiem, kas vienādu daudzumu piena uzņēmuši caur pupiņu un ar zondi, – starpība nav konstatēta. Tas nozīmē, ka pirmajā ēdināšanas reizē daudz svarīgāks ir laiks un tilpums, nevis t.s. barības vada rievas izveidošanās. Ir salīdzināti teļi, kam atļauts zīst māti, ar pupiņu baroti un zondēti dzīvnieki
Pētījumā konstatēts, ka 61 % pie mātes atstāto teliņu imunoglobulīnu pārnese nav notikusi pietiekami, ar pudeli barotajiem − 19 %, bet zondētajiem – tikai 10 %. Tātad pietiekams jaunpiena apjoms nodrošina pilnvērtīgu imunoglobulīnu pārnesi. Zīžot māti, pirmajā dzīves dienā teļi vidēji uzņēma tikai 2.4 l jaunpiena, tātad arī nepietiekamu imunoglobulīnu apjomu. Tas ir saistīts arī ar to, ka vismaz pusei jaundzimošo teļu nav pietiekami attīstīts zīšanas reflekss vai tie nespēj pazīst. Iemesli var būt dažādi – liels, nokarājies tesmenis, apgrūtinātās dzemdībās nomocījies teļš. Tāpat sliktāk zīž teļi, kas piedzimst aukstā laikā. Tātad mūsdienu slaucamo govju teļi nav spējīgi bez dramatiskas iejaukšanās sasniegt nepieciešamo imunoglobulīna pasīvās pārneses līmeni.
Nepieciešamībai mazināt baktēriju piesārņojumu ir divi būtiskākie iemesli: 1) baktērijas piesaista imoglobulīnus jau zarnās, un tie nevar nonākt asinsritē un 2) piesārņotais jaunpiens ir visātrākais veids, kā teļam piegādāt caureju izraisošās baktērijas. Ir teļu aprūpes speciālisti, kas uzskata, ka neliels baktēriju skaits (= ļoti tīrs) jaunpienā ir vēl svarīgāks nekā liels imunoglobulīnu daudzums. Caurejas, kas sākas jau otrajā dzīves dienā, iemesls visbiežāk ir netīrība. Jaunpiena tīrība sākas ar tīriem traukiem. Nereti trauki tikai izskatās tīri, bet var būt kāds netīrs vārsts vai blīve, kas piesārņo visu izslaukto. Tesmenim un pupiem jābūt rūpīgi notīrītiem, kā arī svarīgi jaunpienu izēdināt nekavējoties vai stundas laikā atdzesēt ledusskapī. Ledusskapī noslēgtā traukā jaunpiens var glabāties 4–6 dienas, taču tikai gadījumā, ja tas ir ļoti strauji atdzesēts. Tomēr drošāk ir jaunpienu sasaldēt, jo tad to bez bažām var glabāt veselu gadu. Ikvienā kūtī pastāv risks, ka govij nebūs pietiekami jaunpiena vai arī tas nebūs atbilstošas kvalitātes. Tādēļ vienmēr ir jāglabā sasaldēta jaunpiena rezerves.
Nenoliedzot jaunpiena pirmās reizes izēdināšanas nozīmi, jāatceras, ka jaunpiens satur ne tikai imunoglobulīnus. Jaunpienā ir daudz tauku un olbaltumvielu, kā arī hormoni un citas teļa augšanai svarīgas vielas. Tāpēc ir jēga arī otrā ēdienreizē (~12 stundas pēc piedzimšanas) izēdināt 2–3 l jaunpiena. Arī šim jaunpienam jābūt maksimāli tīram, šoreiz derēs arī jaunpiens, kas satur mazāk kā 50g IgG/l (vai mazāk kā 22 % BRIX skalā). Satraukumam nav pamata, ja teļi nav izsalkuši 6–12 stundas pēc pirmās ēdienreizes, ja iepriekš tie ir saņēmuši 4 l jaunpiena, tāpēc arī šajā gadījumā barības vada zonde nodrošinās vislabākos rezultātus.
Jaunpiens satur arī laktoferīnu – spēcīgu imunomodulatoru. Laktoferīna primārā bioloģiskā funkcija ir brīvo dzelzs jonu saistīšana un pārnese – to darot, laktoferīns mazina daudzu patogēno baktēriju vairošanās iespēju, veidojot piemērotu vidi labvēlīgajām baktērijām. Otrkārt, laktoferīns darbojas kā viens no nespecifiskās imūnsistēmas ieročiem – ar īpašu receptoru palīdzību piesaistās organismā iekļuvušas baktērijas sieniņai, šķīdina to, līdz tā pārplīst un patogēnā šūna iet bojā. Ar citu mehānismu palīdzību laktoferīns cīnās arī pret sēnītēm. Treškārt, laktoferīnam ir liela nozīme zarnu šūnu attīstībā.
Jaunpiens ir arī teliņa ēdiens – tas satur jaundzimušajam nepieciešamos taukus, ogļhidrātus un olbaltumvielas. Ir veikti izmēģinājumi, kuros novērots, ka teļam, kas saņēmis jaunpienu, pēc stundas ķermeņa temperatūra paaugstinās par 1°C. Tas nozīmē, ka teļam ir mazāks risks zaudēt siltumu. Šāds fenomens netika konstatēts, ja teļam izēdināja tāda paša sastāva rūpnieciski ražotu jaunpiena aizvietotāju.
Iepriekšminētos jaunpiena izēdināšanas principus ļoti viegli nodrošināt, izmantojot Dānijā ražoto jaunpiena sagatavošanas un atkausēšanas ierīci coloQuik. Komplektā ir vienreiz lietojami 4 l tilpuma plastmasas maisiņi, to uzpildīšanai vajadzīgais aprīkojums un atkausēšanas ierīce, kā arī teļu ēdināšanai nepieciešamais – pupiņš un zonde. Saimniekam jāatrod atbilstoša lieluma saldētava jaunpiena rezervju glabāšanai. ColoQuick maisiņos sasaldēto jaunpienu speciālajā atkausēšanas ierīcē ievietojot uzreiz pēc teliņa piedzimšanas, tas lietošanai ir gatavs pēc 20 minūtēm. Jaunpiens tiek maigi, bet strauji atkausēts un sasildīts, nepazaudējot neko no tā labajām īpašībām. Diemžēl, ja jaunpiens tiek sasaldēts plastmasas pudelēs, tā atkausēšana paņem daudz vairāk laika, kas ir pietiekams arī baktēriju attīstībai. Bez tam sasalušās pudeles parasti tiek ievietotas ļoti karstā ūdenī, bet karstumā imunoglobulīni un citas vērtīgās vielas aiziet bojā.
Darbošanās ar coloQuick ierīci ļoti atvieglo teļu kopēju ikdienu un nodrošina teliņam visu labāko – pietiekamu daudzumu augstvērtīga, tīra jaunpiena stundas laikā pēc piedzimšanas.
Raksts sagatavots, izmantojot interneta resursus.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...