, .
cloudy 9.5℃
Vārda dienu svin: Nadīna, Ulla, Adīna

Ciemos Igaunijā

Liena Gulbe , 29-12-2020
Ciemos Igaunijā

Dārzs un Drava / 2019.gads (Rudens.)

Pelvas pusē, Igaunijā, ir Repina dārzkopības skola. Un, pateicoties tam, šajā apkārtnē ir daudz skaistu dārzu. Skolā iespējams mācīties ne tikai jauniem cilvēkiem, kas vēlas iegūt profesiju, bet jebkuram interesentam. Daudzi vietējie šo skolu apmeklējuši, lai prastu skaisti izveidot savu dārzu. Braucām skatīties, kādus skaistus dārzus iekopuši mūsu kaimiņi igauņi.

Lauku sēta Uibo, saimniece Sirje Kukka

Arī šī dārza saimniece, kas ir jau gados, nesen pabeigusi Repina dārzkopības skolu un mācību laikā radīto projektu realizē jau vairākus gadus. Šī ir kārtīga lauku sēta ar saimniecisko daļu, pļavu, kurā priecē pļavas puķu sējums. Saimniece savā dārzā ierīko nevis vienkāršas puķu dobes, bet interesantu dažādu iesegumu spēli, veidojot taciņu labirintu starp augiem. Pirmo iespaidu pie mājas rada gaiši zilie ziedu laukumi, kas asociējas ar Igaunijas karoga zilajām krāsām.

 

Annes un Paula Uibo dārzs Pelvā (Põlva)

Viens no šādiem piemēriem ir dārzs Pelvā, kura saimnieki − pavisam citas profesijas pārstāvji − mācījušies Repina dārzkopības skolā, lai gūtu zināšanas sava dārza iekārtošanā. Mājīgs un gaumīgs dārzs ar fantastisku pievienoto vērtību – ainavisku skatu uz ezeru. Turklāt dārzs atrodas kalnā, kas šo skatu padara plašāku. Līdz ar to arī dārza plānojums pakārtots šim skatam. To var baudīt, sēžot uz balkona pie mājas, sēžot šūpuļkrēslā vai atpūtas vietā ar kamīnu. Lai nokļūtu līdz ezeram, ir izveidotas trepes. Arī nogāzē ir ierīkoti apstādījumi. Platības ziņā tas ir tradicionāls pilsētas dārzs, bet saimnieki šajā nelielajā teritorijā spējuši radīt iespaidu, ka tas ir ļoti daudzveidīgs. Ir padomāts par vairākām dažāda izmantojuma atpūtas vietām, ir neliels ūdens baseins, pie kura aug mitrumu mīloši augi, vieta, kur dzīvoties bērniem, saimnieciskā zona, siltumnīca. Var pabrīnīties, kā tas viss šeit ietilpst. Lai arī ir izveidotas tik daudzas atpūtas vietas, saimnieki teic, ka dārzs prasa darbu un tāpat sēdēt un neko nedarīt sanāk ļoti reti.

 

Lauku sēta Mikko, saimniece Anneli Petraila

Ārkārtīgi interesanta lauku sēta, kuras saimnieki nodarbojas ar ceļotāju uzņemšanu. Tas arī nosaka daudzo un daudzveidīgo dārza plānojumu. Pirmais iespaids – tradicionāla lauku sēta ar vairākām mājām, kur centrālā ir sena guļbūve. Pie tās vienkāršs
puķu stādījums. Taču, staigājot pa teritoriju, atklājas bagātīgs un daudzveidīgs dārzs. Milzīgi graudzāļu stādījumi, daudzi augi, kam ir ārstnieciskas īpašības un kas lauku sētās tradicionāli audzēti veselībai. Staigājot pa dārzu, nokļūstam pie dīķa, kuram apkārt aug daudzveidīgi ūdeni mīloši augi. Ūdens tuvumā ierīkotas jaukas atpūtas vietas. Uzmanību piesaista radoši izveidots grils, bet tas nav vienīgais interesantais dārza elements – ir apzīmēti akmeņi uz galda, dažādas savdabīgi veidotas sēdvietas, vienkāršs un praktisks bērnu laukums. Tā kā šajā sētā viesojas daudz ceļotāju, īpaši ir padomāts, lai katram būtu interesanti, lai varētu atpūsties, cits citam netraucējot, lai būtu mājīgi.

 

Andresa Vaasa dārzs

Šis ir Repina skolas pasniedzēja dārzs, kas no visiem citiem skatītajiem atšķiras ar to, ka, pirmkārt, izvietots pilnīgā līdzenumā, otrkārt, tajā galvenais uzsvars ir uz kokiem un krūmiem. Dārzā ir iestādīti interesanti dažādu sugu augi – lapegles, īpatnēju lapu formu kļavas, kastaņi un ozoli, daudzu šķirņu priedes, egles. Dārzs skaisti veidojas plašajā ainavā. Lielās egles, lapegles un citi koki rada dārza telpas sajūtu, kas to nodala no pārējās apkārtnes. Saimnieks dārzu radījis apkārt senākam māju dārzam, bet tas tik organiski apņem senos stādījumus, ka liekas – viss tā še ir bijis no laika gala. Pie Andresa ir interesanti viesoties kokaugu mīļotājiem, jo saimniekam par saviem kokiem ir ļoti daudz, ko pastāstīt.

 

Lauku sēta Lilli, saimniece Anne-Ly Kütt

Lauku sēta ar daudzveidīgu reljefu. Arī šo māju saimnieki ir mācījušies Repina dārzkopības skolā, lai saprastu, kā plānot savu sētu. Īpašums atrodas stāvā krastā pie nelielas upes, kas met daudzus asus līkumus. Līdz ar to dārzam ir it kā divas daļas. Viena daļa izvietota augšā, kur atrodas dzīvojamā māja, atpūtas māja ar pirti, saimnieciskās ēkas un apstādījumi skaistumam. Lejā pie upes – otra dārza daļa, kas paredzēta atpūtai, kopīgiem pasākumiem − ar milzīgu saimes galdu zem nojumes, vietu ugunskuram un zupas vārīšanai uz tā, ar lauku puķēs ziedošu pļavu. Šajā dārza daļā saimnieki ir izveidojuši minimālus stādījumus, kas tik veiksmīgi iekļaujas starp citiem, šajā vietā dabīgi augošiem augiem, ka nemaz nav jūtama cilvēka iejaukšanās. Taču augšā pie mājas dārza veidošanā noteicošais bijis reljefs. Vienā malā ir izteikta dažādu augstumu starpība, tur tad arī tapis akmens dārzs, kurā aug daudz interesantu lielāku un mazāku augu formas, sugas, šķirnes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kustību prieks
Kustību prieks

Šoreiz parunāsim par veselīgām fiziskām aktivitātēm. Ne par darbu, arī ne p...

Ģimenes sīpoli un ziemas ķiploki - vērtīgas izejvielas labam produktam
Ģimenes sīpoli un ziemas ķiploki - vērtīgas izejvielas labam produktam

Gan ķiploki (Allium sativum), gan sīpoli (Allium) ir pasaulē atzīti garšau...

Jaunsvirlaukas pagastā augļus un ogas pārvērš gardāss sulās.
Jaunsvirlaukas pagastā augļus un ogas pārvērš gardāss sulās.

Zemnieku saimniecībā Kugras Jaunsvirlaukas pagastā, Jelgavas novadā jau 30 ...

Zaļais skolas laiks
Zaļais skolas laiks

Ai, ai – nu kas tad interesē mūsdienu bērnus? Tik braukāt ar pirkstu pa vi...