, .
Vārda dienu svin: Lauris, Norberts

Caunīšu progresīvais ganāmpulks ar nākotni

Elīna Šmite - 2020-11-04 14:46:23
Caunīšu progresīvais ganāmpulks ar nākotni

ZS Caunītes (Priekuļu novada Veselavas pagastā)
Saimnieko: Ilze un Aldis Zilveri ar dēliem Lauri un Valdi.
Kopējais darbinieku skaits: 15.
LIZ: 580 ha.
Ganāmpulks: 270 Holšteinas šķirnes govis.
Dalība organizācijās: Latvijas – Igaunijas kooperatīvs SCE E-piim, biedrība Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija, biedrība Zemnieku saeima.

ZS Caunītes šogad tikusi pie jaunas un modernas fermas, kas iezīmēs nākamo soli saimniecības attīstībā – gan ļaujot paplašināt ganāmpulku, gan precīzākās attīstības perspektīvas ieraudzīt ģimenes jaunajai paaudzei. Ilze un Aldis Zilveri ar piena lopkopību nodarbojas jau teju 20 gadus, bet par tik pamatīga projekta īstenošanu jāpateicas dēlu Laura un Valda interesei turpināt labi iesākto uzņēmējdarbību.

– Jūs var saukt par īstu ģimenes saimniecību!
Aldis Zilveris: – Jā, visi esam iesaistīti Caunīšu darbos, taču katram ir sava atbildības joma. Manā pārziņā ir tehnikas parks un šis tas no veterinārajiem jautājumiem – veicu sēklošanu, sakopju govīm kājas. Pēc izglītības esmu inženieris mehāniķis – tieši tāpat kā jaunākais dēls Valdis, kas nodarbojas ar telīšu audzēšanu, arī rūpējas par tehniku. Vecākais dēls Lauris savukārt ir agronoms ar otru izglītību – IT speciālists, kas mums tagad ļoti palīdz tikt galā ar dažādām piensaimniecības programmām, elektroniku u.tml. Laura pārziņā ir arī barības devu sagatavošana un barošana, viņš vadīja jaunās fermas būvniecību. Savukārt sievas Ilzes ziņā ir veterinārie jautājumi, govju grūsnības monitorēšana, arī grāmatvedība. Ja vajag, katrs pieliek roku, kur nepieciešams. Meita Līva arī ir zootehniķe, vada Preiļu sieram piederošās Agrofirmā Turība fermas. Ceram, ka kādreiz strādās arī mūsu saimniecībā.

– Saimniecību sākāt veidot uz atgūtās dzimtas zemes.
Aldis: – Šeit atnācām 90. gados, kad deva atpakaļ īpašumus. Šis bija manas vecāsmātes īpašums pa tēva līniju. Tēvs gan te nedabūja pastrādāt, jo, kad bija jāpārņem saimniecība, sākās karš un viņu izsūtīja. Mēs paši domājām, ka nodarbosimies ar augkopību, taču diezgan ātri sapratām, ka uz lielām ražām nevar cerēt. Galu galā labi vien ir, jo nav tik liela konkurence, lai iegādātos zemi. Ja šeit būtu graudkopībai labvēlīgs reģions, diez vai varētu celt fermu. Mēs audzējām sivēnus, graudus – vairāk sev pašiem. Taču tad bija krīze, kad cūkgaļu vairs īsti nevajadzēja, turpinājām ar piena lopkopību.


Sākām ar dažām govīm, bet tas nebija labi darīts, jo ir grūti kaut ko sasniegt, sanāk tāda mocīšanās. Ir pareizāk, ja uzreiz iegādājas lielāku ganāmpulku – savas 50–100 govis, veido saimniecību, ar ko var arī pelnīt. Mēs tirgojām svaigpienu, piegādājām dažādām iestādēm. Četru kilometru attālumā bija pienotava, taču tā bankrotēja, pēc tam arī citas tuvākajā apkārtnē. Tad sākām pienu dot Rīgas piensaimniekam. Tās jau bija gana nopietnas saistības, nu mums bija ap 40 govīm. Vēlāk iestājāmies kooperatīvā Piena ceļš, uzbūvējām lielāku fermu un pienu sākām nodot kooperatīvam. Tas bija būtisks pavērsiens, jo sapratām, ka attīstīsim piena lopkopību, lai gan tolaik jauno fermu, ko uzcēlām, varētu saukt par lētu projektu. Šobrīd ar to neesam īsti apmierināti, jo tur viss ir pielāgots, strādāšana nav diez ko ērta. Teiksim, guļvietu platums tika pielāgots fermas konstrukcijai, kāda bija tolaik pieejama, tagad jaunajā fermā guļvietas veidojām tik lielas, cik mums šķita vajadzīgs, projektu tam pakārtojot...

 

Pilnu interviju ar ZS Caunītes lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Vilks aitās!
Vilks aitās!

Aitkopība mūsu valstī pārsvarā attīstīta Austrumlatvijā, kur reljefa specif...

Lai kāju vannas sniegtu rezultātu
Lai kāju vannas sniegtu rezultātu

Kaut arī kāju vannošana ir tikai daļa no pasākumiem, kas jāveic nagu slimīb...

Lāčplēša piens toreiz un tagad
Lāčplēša piens toreiz un tagad

Lielvārdes pagastā savulaik bija slavens kolhozs Lāčplēsis, kas savus ziedu...

Esi dabas draugs – izmanto digitālās iespējas vides saudzēšanai!
Esi dabas draugs – izmanto digitālās iespējas vides saudzēšanai!

Dabas vērtību saglabāšana vienmēr bija un būs aktuāla, tādēļ, pirms doties ...