, .
fair_day 0.8℃
Vārda dienu svin: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Barības piedevas cūku ēdināšanā

Latvijas Lauksaimniecības universitāte , 13-06-2022
Barības piedevas cūku ēdināšanā

SAGATAVOJA: Lilija DEGOLA un Elita APLOCIŅA, LLU Lauksaimniecības fakultātes Dzīvnieku zinātņu institūts. Publicitātes foto

Mūsdienās antibiotiku lietošana Eiropas Savienībā un citās valstīs ir pilnībā vai daļēji aizliegta. Baktēriju rezistence pret antibiotikām kā augšanas veicinātājiem palielinās, tādējādi to lietošana pakāpeniski tiek ierobežota. Alternatīvu meklējumi antibiotikām pēdējos gados ir izraisījuši ievērojamu interesi, tāpēc zinātnieki visā pasaulē veic pētījumus ar fermentiem, prebiotikām, probiotikām, fitouzturvielām un organiskajām skābēm, ko lieto atsevišķi vai kombinācijā, lai uzlabotu ganāmpulku imunoloģisko stāvokli un dzīvnieku produktivitāti.

Lai veicinātu kvalitatīvas cūkgaļas ieguvi, pamatojot to ar ekonomiski izdevīgu pilnvērtīgu un sabalansētu cūku ēdināšanu, kas varētu palīdzēt risināt arī vides piesārņojuma problēmas, LLU zinātnieki kopā ar cūkgaļas ražotājiem Lauku atbalsta dienesta 16.2. sadarbības projekta ietvaros meklē risinājumus efektīvākai cūku nobarošanai, iekļaujot barības devās minerālas, mikrobioloģiskas vai augu izcelsmes barības piedevas. Izstrādājot piemērotas barības receptūras cūkām rūpnieciskajā gaļas ražošanā, jācenšas ar mazākām barības izmaksām sasniegt fizioloģiski iespējamus augstākos dzīvmasas pieaugumus un labu cūkgaļas kvalitāti, kā arī novērst vides piesārņojuma riskus. Pētījumā ražošanas apstākļos tiek vērtētas pilnvērtīgās spēkbarības ar dažādām piedevām, kas nodrošinātu cūkgaļas kvalitātes paaugstināšanos un vides piesārņojuma mazināšanos. Pētījuma laikā atšķirto sivēnu pilnvērtīgās barības maisījumos tika iekļautas komerciāli ražotas minerālas, mikrobioloģiskas un augu izcelsmes barības piedevas Dicosan, EO-Fit, Clostat un Zeo-Feed, kā arī tika pētīta šo piedevu ekonomiskā un kvalitatīvā ietekme uz rentablas produkcijas ražošanu. Pilnvērtīgās spēkbarības maisījumi tika sagatavoti atbilstoši izstrādātajām receptūrām un nodrošināja cūkas ar sabalansētām barības vielu devām.

Dažādo piedevu raksturojumi liecina, ka tās veidotas no dabiskiem avotiem. Barības piedeva EO-Fit (EO) sastāv no kanēļamaldehīda, timola, karvakrola un krustnagliņu ēteriskās eļļas. Ēteriskās eļļas (ĒE) pēdējā laikā ir izraisījušas pastiprinātu interesi kā barības piedevas, ko izbarot cūkām, iespējams, aizstājot antibiotiku augšanas veicinātāju lietošanu. Kopumā EO uzlabo gremošanas sulu veidošanos un barības vielu uzsūkšanos, samazina patogēno stresu zarnās, nodrošina antioksidanta īpašības un uzlabo dzīvnieka imūno stāvokli, kas palīdz uzlabot cūku produktivitāti. Tomēr mehānismi, kas saistīti ar šīs augšanas veicināšanu, nav noskaidroti, jo joprojām trūkst datu par sarežģīto zarnu ekosistēmu un darbību un dzīvnieka imūnsistēmu. Turklāt ir pieejama ierobežota informācija par mijiedarbību starp EO un barības sastāvdaļām vai citām barības piedevām (jo īpaši ar probiotikām vai prebiotikām un organiskajām skābēm). Augu ekstrakti, īpaši ēteriskās eļļas (ĒE), ir jaunas barības piedevas, un zināšanas par to darbības veidiem un lietošanas aspektiem joprojām nav pietiekamas. Bieži tiek apgalvots, ka aromātiskie augi un ĒE uzlabo barības garšu, tādējādi palielinot barības uzņemšanu, kā rezultātā palielinās dzīvmasas pieaugums. Tomēr atsevišķos pētījumos tiek apšaubīta fenheļa un ķimeņu eļļas kā garšas piedevas vai kā apetītes veicinātāja nozīme cūku barībā. Cūkām var būt vajadzīgas vairākas dienas, lai pielāgotos ĒE īpašajai garšai, tāpēc nepieciešami turpmāki pētījumi šajā jomā, lai pamatotu pieņēmumu, ka garšaugi, garšvielas un to ekstrakti uzlabo cūku barības uzņemšanu. Dažādu valstu pētījumos noskaidrots, ka ĒE uzlabo arī barības vielu sagremojamību cūkām. Barības vielu uzsūkšanās uzlabošanos daļēji var izskaidrot ar palielinātu siekalu, žults sekrēciju un pastiprinātu enzīmu aktivitāti. Uzlabotā barības vielu uzsūkšanās var ļaut mainīt barības devas atbilstoši barības vielu saturam.

Ir labi zināms, ka ĒE un aromātiskie augi rada antibakteriālu, pretsēnīšu un pretvīrusu iedarbību, tādēļ arī EO-Fit komponentiem ir baktericīda iedarbība pret Clostridium perfringens.

Savukārt Dicosan ir kokosriekstu taukskābju destilātu barības piedeva, kuras funkcijas ietver pretmikrobu iedarbību un zarnu mikrobu modulāciju, uzlabojot dzīvnieku veselību un produktivitātes rādītājus. Kokosriekstu eļļa sastāv no piesātinātajām taukskābēm, kur lielākā koncentrācijā ir laurīnskābe (48.4 %), kam seko miristīnskābe (18.6 %), kaprilskābe (6.2 %) un kaprīnskābe (5.8 %). Šīm vidējas ķēdes taukskābēm piemīt antibakteriālas īpašības, iedarbojoties pret grampozitīvām un gramnegatīvām baktērijām. Citu valstu zinātniskajos pētījumos noskaidrots, ka Dicosan ir uzrādījis izcilus rezultātus E. coli un Salmonella spp. kontrolē dažādos cūku augšanas posmos. Destilēto taukskābju nātrija sāļu izmantošana no kokosriekstu eļļas un īpaši laurīnskābes ir lieliska dabiska alternatīva, lai samazinātu dzīvnieku mirstību un uzlabotu cūku produktivitātes rādītājus augšanas un nobarošanas fāzē.

Piedeva Clostat ir aktīvo mikroorganismu veidots produkts, kas satur unikālu, patentētu Bacillus subtilis PB6 celmu, kas nogalina klostrīdijas un citas patogēnās baktērijas, kas  negatīvi ietekmē kuņģa un zarnu traktu. Clostat pirmo reizi tika apstiprināts broileriem Eiropas Savienībā un tika laists tirgū Norvēģijā 2010. gadā. Kopš tā laika produkts ir apstiprināts arī tītariem un sivēniem. Tā kā Clostat produkts ir aktīvs mikroorganisms (sporas) un ļoti stabils barības maisījumos, tas tiek aktivizēts tikai, sasniedzot pareizos vides apstākļus dzīvnieka zarnās.

Savukārt Zeo-Feed ir dabisks minerāls ceolīts – klinoptilolīts, kristālisks nogulumiežu izcelsmes aluminosilikāta minerāls. Pētījumos noskaidrots, ka Zeo-Feed iekļaušana barības maisījumos nodrošina drošu, sausu un irdenu barību uzglabāšanas un transportēšanas laikā ar pozitīvu ietekmi uz mazāku mitruma, pelējuma un to toksisko metabolītu rašanos uzglabāšanas tvertnēs. Šī barības piedeva ir ar pretsalipes efektu, kas veicina brīvi birstošu barību bez kunkuļiem visā barības izdales laikā. Zeo-Feed piedeva ir ķīmiski stabila un inerta pret visām svarīgākajām barības vielām. Pamatojoties uz vairāk nekā 20 gadu pētījumiem par klinoptilolītu izmantošanu dzīvnieku ēdināšanā, viela tiek uzskatīta par piedevu, kas veicina barības efektivitātes palielināšanos, barības enerģijas efektīvu izmantošanu un uzlabotu barības konversiju, samazinātu amonjaka koncentrāciju kuņģa un zarnu traktā. Piedevas Zeo-Feed pievienošana barības maisījumos nodrošina sausākus un mazāk smaržojošus kūtsmēslus ar lielāku slāpekļa saturu.

Lai īstenotu projekta uzdevumus, cūkgaļas ražošanas uzņēmumā tika uzsākts pētījums ar iepriekš minētajām minerālas, mikrobioloģiskas un augu izcelsmes piedevu izmantošanas iespējām cūkām augšanas periodā. Sadarbojoties ar LLU zinātniekiem, tika izstrādātas piecas barības receptes, pēc kurām tika sagatavoti pilnvērtīgās spēkbarības maisījumi cūkām. Cūku barība sastāvēja no kviešu, auzu, kukurūzas, miežu miltiem, kviešu dīgļiem, sojas un saulgriežu spraukumiem, minerālvielām, aminoskābju un iepriekš minētajām piedevām.  Kontroles grupai kā piedeva bija cinka oksīds, kas turpmāk vairs netiks izmantots cūku barībās. Barības maisījumu barības vielu nodrošinājums redzams 1. tabulā.

1. tabula

Barības vielu saturs spēkbarības maisījumos

Rādītāji

Barība ar Zeo- Feed, ar Dicosan,  ar EO-Fit, ar Clostat

Kontroles grupas cūku barība

Kopproteīns, %

16.02

16.0

Sagr. proteīns, %

13.23

13.49

Koptauki, %

3.06

2.9

Kokšķiedra, %

4.71

4.76

Koppelni, %

5.11

5.66

Kalcijs, %

0.74

0.74

Fosfors, %

0.47

0.58

ME cūkām, MJ

12.58

12.61

Lizīns, %

1.15

1.2

Sagr. lizīns, %

1.03

1.11

Metionīns, %

0.44

0.4

Sagr. metionīns, %

0.4

0.38

Triptofāns, %

0.23

0.19

Sagr. triptofāns, %

0.21

0.17

Treonīns, %

0.79

0.78

Sagr. treonīns, %

0.7

0.7

Barības maisījumu ar piedevām atšķirtie sivēni saņēma augšanas periodā 55 dienas. Cūku augšanas rezultāti atspoguļoti 2. tabulā.

2. tabula

Cūku augšanas rezultāti

Rādītāji

Cūku grupas

ar Zeo-Feed

ar Dicosan

ar EO-Fit

ar Clostat

Kontrole

Dzīvnieku skaits, gab.

80

80

80

80

80

Dzīvmasas pieaugums, kg

47.25

44.24

45

44

45.7

Dzīvmasas pieaugums diennaktī, kg

0.859

0.804

0.818

0.800

0.846

Barības patēriņš 1kg dzīvmasas pieaugumam, kg

2.54

2.53

2.42

2.45

2.09

Barības izmaksas uz 1 kg dzīvmasas pieaugumu, EUR

1.061

0.994

0.951

0.960

0.871

Vecums, uzsākot pētījumu, visām cūkām bija 69 dienas. Pēc cūku dzīvmasas pieaugumiem diennaktī varam secināt, ka visās eksperimenta grupās cūkas auga labi (0.800 līdz 0. 859 g/d). Tomēr labāki rezultāti bija cūku grupai, kura saņēma barību ar piedevu Zeo Feed (0.859g/d ). Otrā cūku grupa pēc augšanas intensitātes bija tā, kura saņēma piedevu EO-Fit (0.819 g/d). Arī kontroles cūku grupai bija labi augšanas rezultāti (0.846 g/d).

Barības patēriņš dzīvmasas pieauguma ražošanai ir svarīgs ekonomisks rādītājs. Tas parāda to, kā cūkas izmanto barību. Vismazākais barības patēriņš ir kontroles grupas cūkām, tad seko barība ar EO-Fit. Ir jāskatās arī barības cena un izmaksas uz 1 kg dzīvmasas pieaugumu, un viszemākās izmaksas ir kontroles grupai, tad seko barība ar Clostat (1. tabula).

Cūku mēslu analīzes liecināja, ka visu grupu cūkas barību izmantoja līdzīgi, izņemot barību ar piedevu Zeo Feed. Mēslos bija augstāks kopslāpekļa, minerālvielu un koppelnu saturs (3. tabula).

3. tabula

Cūku mēslu ķīmiskais sastāvs

 

Rādītāji

Cūku grupas

ar Zeo Feed

ar Dicosan

ar EO-Fit

ar Clostat

Kontrole

Sausna, %

27.25

24.55

24.75

24.62

23.25

Kopslāpeklis, % (dabīgā paraugā)

1.05

0.66

0.87

0.90

0.86

Fosfors, % (sausnā)

1.88

1.22

1.48

1.37

1.45

Kālijs, % (sausnā)

1.05

1.01

1.06

1.14

1.33

Koppelni, % (sausnā)

18.36

13.86

14.72

13.73

14.15

pH

6.33

6.52

6.62

6.38

6.55

Kalcijs, % (sausnā)

3.44

2.09

2.54

2.57

1.55

Secinājumi

  1. Vislabākie cūku augšanas rādītāji bija cūku grupās, kuras saņēma piedevas Zeo Feed un EO-Fit, kā arī kontroles grupai.
  2. Barības patēriņš 1 kg dzīvmasas pieauguma ražošanai vismazākais bija kontroles grupai un ar piedevu EO-Fit.
  3. Barības izmaksas 1 kg dzīvmasas pieauguma ražošanai viszemākās kontroles grupai un cūku grupai ar piedevu EO-Fit.
  4. Mēslu ķīmiskās analīzes liecināja, ka slāpekļa, fosfora, kalcija vairāk ir to cūku mēslos, kuras saņēma piedevu Zeo Feed.

Pētījums veikts ar projekta Nr. 19-00-A01620-000062 Ekonomiski pamatotu barības receptūru izstrāde saistībā ar cūkgaļas kvalitāti un apkārtējās vides piesārņojuma samazināšanas iespējām finansiālo atbalstu.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Starpnozaru konference: “Vesela saimniecība = vesela augsne, ganāmpulks un finanses”
Starpnozaru konference: “Vesela saimniecība = vesela augsne, ganāmpulks un finanses”

Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...

29. novembrī Engurē notiks ikgadējā Zivsaimniecības konference
29. novembrī Engurē notiks ikgadējā Zivsaimniecības konference

29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...