Valdība otrdien no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" nolēma paredzēt 12 995 eiro Lauku atbalsta dienestam (LAD) kompensāciju izmaksai personām, kuras izpildījušas noteiktos fitosanitāros pasākumus, iznīcinot augus, kuriem konstatēta bakteriālā iedega.
Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotajā rīkojuma projektā norādīts, ka LAD ir saņēmis 19 iesniegumus kompensācijas saņemšanai par 2022.gadā noteiktajiem un izpildītajiem fitosanitārajiem pasākumiem kopumā par 343 bakteriālās iedegas saimniekaugu iznīcināšanu.
Inficēties ar bakteriālo iedegu var pārsvarā Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas - ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, eriobotrijas, Dāvida fotīnijas un ugunsērkšķi.
Šogad Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) bakteriālo iedegu ir konstatējis 20 personu īpašumos, no tiem 19 gadījumos persona pieteicās kompensācijas saņemšanai par fitosanitāro pasākumu izpildi - deviņos piemājas dārzos vai privātpersonu apsaimniekotās teritorijās un vienā pašvaldības apsaimniekotā teritorijā Dienvidkurzemes novada Nīcas pagastā, trijos piemājas dārzos vai privātpersonu apsaimniekotās teritorijās Dienvidkurzemes novada Otaņķu pagastā, vienā privātpersonas apsaimniekotā teritorijā Dienvidkurzemes novada Gaviezes pagastā, divos piemājas dārzos Saldus novada Blīdenes pagastā, vienā piemājas dārzā un vienā komercdārzā Jelgavas novada Sesavas pagastā, kā arī vienā komercdārzā Augšdaugavas novada Pilskalnes pagastā.
LETA jau ziņoja, ka LAD līdz šā gada 30.septembrim ir veicis 2382 pārbaudes dažādās bakteriālās iedegas saimniekaugu audzēšanas un augšanas vietās, noņemot 403 paraugus. No tiem 24 paraugos, kas noņemti 20 dažādās vietās, konstatēta bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā.
Bakteriālās iedegas plašākas izplatīšanās vai ieviešanās novēršanai ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus. Labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību inficētie un iespējami inficētie augi.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...