, .
clearsky_night -11.1℃
Vārda dienu svin: Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola

Bakteriālās iedegas fitosanitāro pasākumu kompensēšanai izmaksās 36 403 eiro

LETA , 23-11-2021
Bakteriālās iedegas fitosanitāro pasākumu kompensēšanai izmaksās 36 403 eiro

Lauksaimniekiem un mazdārziņu īpašniekiem izmaksās 36 403 eiro bakteriālās iedegas (Irwinia amylovora) fitosanitāro pasākumu kompensēšanai, otrdien nolēma valdība.

Kā skaidro Zemkopības ministrija (ZM), Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šogad līdz 5.oktobrim ir veicis 2423 pārbaudes dažādās bakteriālās iedegas saimniekaugu audzēšanas un augšanas vietās, to laikā noņemot 526 paraugus, kas tika testēti Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā. No paraugiem, kas testēti uz bakteriālo iedegu, 36 paraugiem tika iegūts pozitīvs rezultāts.

2021.gadā dienests bakteriālo iedegu ir konstatējis desmit piemājas dārzos Dienvidkurzemes novada Nīcas pagastā, vienā piemājas dārzā Dienvidkurzemes novada Otaņķu pagastā, piecos piemājas dārzos Saldus novada Blīdenes pagastā, vienā piemājas dārzā Saldus novada Novadnieku pagastā, vienā piemājas dārzā Saldus novada Zvārdes pagastā un vienā pašvaldības apsaimniekotajā zemes vienībā Saldus novada Zvārdes pagastā.

Bakteriālā iedega konstatēta arī vienā piemājas dārzā Ogres novada Mazozolu pagastā, vienā piemājas dārzā Jelgavas novada Sesavas pagastā, divos piemājas dārzos Bauskas novada Viesturu pagastā, divos piemājas dārzos Augšdaugavas novada Pilskalnes pagastā, vienā piemājas dārzā Jelgavas novada Svētes pagastā, vienas pašvaldības apstādījumos Augšdaugavas novada Demenes pagastā, vienā komercdārzā Ventspils novada Puzes pagastā, vienā komercdārzā Jelgavas novada Elejas pagastā, vienā komercdārzā Jelgavas novada Sesavas pagastā un vienā komercdārzā Jēkabpils novada Saukas pagastā.

Pēc visiem bakteriālās iedegas konstatēšanas gadījumiem Lauku atbalsta dienestā ir iesniegti 27 iesniegumi kompensācijas saņemšanai par 2021.gadā noteiktajiem un izpildītajiem fitosanitārajiem pasākumiem kopumā par 951 saimniekaugu, septiņu saimniekaugu sējeņu un vienpadsmit saimniekaugu stādu iznīcināšanu.

Kompensācija 36 403 eiro apmērā par fitosanitāro pasākumu izpildi tiks nodrošināta no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Augu karantīnas organisms bakteriālā iedega ir ļoti bīstama augļkoku slimība. Šī slimība var izraisīt postījumus līdz pat 80% apmērā no augļu dārza stādījumiem. Inficētais augs agrāk vai vēlāk aiziet bojā. Baktērija piemērotos apstākļos ātri izplatās un ir grūti ierobežojama.


 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
LAD: Latvijā nekoptās lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpatsvars saglabājas 10% apmērā
LAD: Latvijā nekoptās lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpatsvars saglabājas 10% apmērā

Nekoptās lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpatsvars Latvijā saglabājas ap...

Vebinārā informēs par atbalsta iespējām pasākumā "Ieguldījumi materiālajos aktīvos"
Vebinārā informēs par atbalsta iespējām pasākumā "Ieguldījumi materiālajos aktīvos"

Decembra vidū Lauku atbalsta dienests (LAD) vebinārā lauksaimniekus informē...

Siltumnīcu sagatavošana nākamajai sezonai
Siltumnīcu sagatavošana nākamajai sezonai

Dārzeņu un garšaugu audzēšana segtajās platībās prasa lielus finansiālus ie...