Saimnieks LV / 2021.gads (Jūnijs.)
Salīdzinoši augstā rapšu cena Eiropā ieinteresējusi ne vienu vien lauksaimnieku. Par to, kādas izmaiņas varētu būt gaidāmas Eiropas rapšu tirgū, kādas jaunas hibrīdšķirnes Rapool piedāvās šogad un tuvākajā nākotnē, kas jāņem vērā, sējot un audzējot hibrīdos rapšus, lai izmantotu to potenciālu pilnībā, stāsta Rapool-Ring pārstāvniecības Baltijas valstīs vadītājs Giedrius Indriūnas.
– Kāda ir jūsu darba pieredze lauksaimniecības nozarē? Cik ilgi jau strādājat Rapool un kā Rapool pārstāvniecības vadītājs Baltijas valstīs?
– Savas darba gaitas lauksaimniecībā uzsāku pirms 20 gadiem vienā no pazīstamākajiem daudznacionālajiem lauksaimniecības uzņēmumiem Baltijā. Rapool es pievienojos pirms četriem gadiem kā Rapool pārstāvniecības vadītājs Baltijas valstīs un atklāju ļoti interesantu un izsmalcinātu augu audzēšanas pasauli.
– Kāds ir jūsu vērtējums par pašreizējo Eiropas rapšu tirgu? Kādi faktori ietekmē ES rapšu cenas? Kādas cenu svārstības var sagaidīt tuvākajā nākotnē?
– Rapšu cenas aug. Tas galvenokārt izskaidrojams ar mazajiem rapšu sēklas krājumiem Eiropas Savienībā un Ukrainā un augsto pieprasījumu Ķīnā. Prognozē, ka ES rapšu sējplatība šajā sezonā samazināsies par 5 % un raža par 6.3 %, salīdzinot ar 5 gadu vidējo rādītāju. Droši vien neviens nevar pateikt, kādas cenu svārstības var sagaidīt tuvākajā nākotnē, bet ir skaidrs, ka pašlaik augstās rapšu cenas noteikti ir laba ziņa audzētājiem un mūsu valstu ekonomikai, jo rapši sastāda ievērojamu daļu Baltijas valstu eksporta struktūras. Eļļas rapsis noteikti turpinās būt ļoti pieprasīts kultūraugs augsekā.
– Kāds ir jūsu viedoklis par Eiropas zaļā kursa politiku?
– Eiropas Komisija uzsāka zaļā kursa politiku, cenšoties atjaunot līdzsvaru starp cilvēka darbībām un dabu. Lauksaimniecības nozares programma ietver mērķus samazināt mēslošanas līdzekļu un pesticīdu lietošanu, palielināt bioloģiskās lauksaimniecības platību. No vienas puses, ir skaidrs, ka mums ir jāaizsargā cilvēku veselība un labklājība, jāsamazina globālās sasilšanas ietekme, no otras puses, mūsu lauksaimniecības konkurētspēja un spēja izdzīvot kļūst par lielu izaicinājumu. Tas ir ļoti svarīgi mums, Baltijas valstīm, jo lielāko daļu savu saražoto produktu mēs eksportējam.
– Kā Rapool pielāgojas šīm tendencēm?
– Kā selekcionāri mēs koncentrējamies uz jaunākās ģenētikas hibrīdšķirņu radīšanu, kurām ir lielāka izturība pret slimībām un dažādas citas iezīmes. Iesaku pievērst uzmanību arī pret krustziežu sauso puvi un rāceņu dzeltēšanas vīrusu izturīgajām hibrīdšķirnēm, kurām ir daudz labāk attīstīta sakņu sistēma. Šīs hibrīdšķirnes tiek raksturotas kā N efektīvas un var daudz labāk uzņemt un izmantot slāpekli, līdz ar to iespējams samazināt tām nepieciešamo N daudzumu, nesamazinot ražību. Es domāju, ka tas ir svarīgi ne tikai no Eiropas zaļā kursa politikas viedokļa. − Rapool ģenētiskais potenciāls spēj nodrošināt augstu un stabilu ražību gan ekstensīvai, gan intensīvai lauksaimniecībai.
– Vairākkārt runāts par to, ka lauksaimnieka mēģinājumi pārsēt hibrīdrapšus ir liela problēma un pat bīstama. Kāpēc speciālisti no tā attur?
– Hibrīdā šķirne ir ilgstoša un sarežģīta selekcijas procesa rezultāts, krustojot mātes un tēva līnijas. Galu galā jaunā hibrīdšķirne iegūst specifiskas un tikai šai šķirnei piešķirtas īpašības un pazīmes, piemēram, ražas potenciāls, izturība vai tolerance pret noteiktām slimībām, ziemcietība, vienmērīga nogatavošanās, eļļas saturs un kvalitāte utt. Selekcionārs sēklu ražošanas laikā nodrošina, ka noteiktai hibrīdšķirnei būs tās pašas īpašības gadu no gada. Jāsaprot, ka sēklām, kas tika nokultas, vairs nebūs tādas pašas īpašības kā hibrīdam, kas tika nopirkts. Tā ir sava veida jauna, nehibrīdā šķirne ar nezināmām īpašībām un neparedzamu ražas potenciālu, kā arī augu reakciju uz dažādiem augšanas faktoriem veģetācijas laikā. No hibrīda saimniecībā ataudzētā sēkla tiek saistīta arī ar paaugstinātu erukskābes satura risku eļļā. Sertificētu hibrīdo sēklu izmantošana, manuprāt, ir sava veida apdrošināšana saimniecībā.
Mūsdienās lauksaimnieki ir ļoti pieredzējuši, viņiem ir atbilstošas zināšanas, tehnika un iespējas, lai atklātu pilnu mūsdienu hibrīdu ražas potenciālu. Aprēķinot ienākumus no hektāra, izmaksas par hibrīdu sēklu iegādi procentuāli ir zemas. Tādēļ diez vai ir vērts riskēt ar saimniecībā pašaudzētām sēklām.
– Cik zinoši un prasmīgi ir rapšu audzētāji Baltijā? Ko jūs varat ieteikt mūsu lauksaimniekiem, lai iegūtu vēl labākas ražas?
– Ir pagājuši gandrīz trīs gadu desmiti, kopš lauksaimnieki Baltijā sāka audzēt Rapool selekcionētās hibrīdšķirnes. Pa šo laiku ir iegūtas pamatīgas zināšanas par rapša audzēšanu. Šodien mūsu lauksaimnieki ievāc ražu, kādu dažas saimniecības pat Vācijā nevarēja iegūt. Sākumā tas likās neiespējami. Neapšaubāmi mūsu lauksaimnieki ir kvalificēti, un viņiem ir plašas zināšanas par lauksaimniecību. Es vienmēr apbrīnoju viņu zinātkāri, gatavību izmēģināt Rapool jaunākos hibrīdus un dalīties pieredzē.
Aizvien vairāk raižu Baltijā rapšu audzētājiem sagādā sakņu augoņi. Dažās valstīs, piemēram, Vācijā, tā nav jauna problēma. Pagaidu risinājums varētu būt pret sakņu augoņiem izturīgu hibrīdu, piemēram, ‘Mentor’ un ‘Crome’, izvēle, bet labākais sakņu augoņu ierobežošanas veids ir ilgtspējīga augseka un rapšu sēšana vienā un tajā pašā laukā tikai pēc 4–5 gadiem. Vajadzētu izvairīties arī no citu krustziežu audzēšanas šajā starplaikā.
– Kādus jaunumus šogad mēs varam sagaidīt no Rapool?
– Tālāku ģenētikas attīstību. Ik gadu mēs tirgū piedāvājam aizvien jaunus hibrīdus. Tā šajā sezonā pieejami Rapool jaunākie hibrīdi ‘Dominator’, ‘Akilah’, ‘Duplo’, ‘Keltor’, ‘Parcours’ un ‘Chopin’. Šogad visi mūsu hibrīdi, kas tiks kodināti ar Integral Pro, tiks apstrādāti arī ar īpašu augu stimulatoru ComCat. Tas ir dabīgs augu ekstrakts, kas reģistrēts kā augu stiprinātājs – testējot pierādīts, ka tas uzlabo sakņu augšanu, abiotiskā stresa toleranci un ražas stabilitāti kombinācijā ar bacillus sēklu kodni.
– Kādi ir uzņēmuma nākotnes plāni un mērķi?
– Mēs esam selekcionāri un turpinām koncentrēties uz eļļas rapšu selekciju, lai nodrošinātu mūsu lauksaimniekiem labāko, Baltijas valstu aptākļiem vispiemērotāko eļļas rapša ģenētisko materiālu. Jo... mēs pazīstam rapsi.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...