Savvaļā vairums augstāko augu pavairojas ar sēklām. Taču dārzos augļaugu šķirņu pavairošanu ar sēklām neizmanto un galvenokārt praktizē, tikai lai iegūtu jaunas šķirnes vai pavairotu potcelmus. Lai pavairotu augļaugus veģetatīvi, ir izstrādātas daudzas un dažādas pavairošanas metodes, ieskaitot koksnainos spraudeņus, zaļos (lapainos) spraudeņus, sakņu spraudeņus, augu dalīšanu, noliekšņus, kā arī īpašas tehnoloģijas, tādas kā potēšana, acošana un mikropavairošana. Dažas tehnoloģijas ir ļoti vienkāršas un rezultatīvas, kamēr citas prasa īpašu apmācību un prasmes, aprīkojumu, precīzu laika plānošanu un termiņu ievērošanu. Mikropavairošana ir kļuvusi par nozīmīgu metodi, lai īsā laikā reģenerētu lielu apjomu augu. Daudzu pavairošanas metožu izmantošanu limitē gadalaiks un augu vecums. Audzētājam jābūt pietiekami zinošam, lai izvēlētos piemērotāko un vienkāršāko pavairošanas metodi, kas dotu vislabāko rezultātu.
Augļaugu kultūras ir ļoti dažādas, un arī to pavairošana ir atšķirīga. Daži augļaugi ir viegli pavairojami, savukārt citu stā-du izaudzēšanai ir nepieciešamas papildu zināšanas un vairāku gadu pieredze. Taču vienmēr stāds ir nākamā dārza aizsākums un būtiski ietekmēs gala rezultātu.
Potešana
Potēšana ir veģetatīvās pavairošanas metode, kad viena auga daļu (atsevišķu pumpuru vai zara daļu ar vairākiem pumpuriem) pieaudzē otram augam, kam ir savas saknes. Pirmo sauc par potzaru vai poti, otru par potcelmu...
Pilnu rakstu lasiet pavasara Dārzs un Drava numurā!
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...