, .
partlycloudy_night 1.5℃
Vārda dienu svin: Tekla, Violeta

Augļaugu potēšana

Dārzkopības institūts , 30-03-2022
Augļaugu potēšana

Savvaļā vairums augstāko augu pavairojas ar sēklām. Taču dārzos augļaugu šķirņu pavairošanu ar sēklām neizmanto un galvenokārt praktizē, tikai lai iegūtu jaunas šķirnes vai pavairotu potcelmus. Lai pavairotu augļaugus veģetatīvi, ir izstrādātas daudzas un dažādas pavairošanas metodes, ieskaitot koksnainos spraudeņus, zaļos (lapainos) spraudeņus, sakņu spraudeņus, augu dalīšanu, noliekšņus, kā arī īpašas tehnoloģijas, tādas kā potēšana, acošana un mikropavairošana. Dažas tehnoloģijas ir ļoti vienkāršas un rezultatīvas, kamēr citas prasa īpašu apmācību un prasmes, aprīkojumu, precīzu laika plānošanu un termiņu ievērošanu. Mikropavairošana ir kļuvusi par nozīmīgu metodi, lai īsā laikā reģenerētu lielu apjomu augu. Daudzu pavairošanas metožu izmantošanu limitē gadalaiks un augu  vecums. Audzētājam jābūt pietiekami zinošam, lai izvēlētos piemērotāko un vienkāršāko pavairošanas metodi, kas dotu vislabāko rezultātu.

Augļaugu kultūras ir ļoti dažādas, un arī to pavairošana ir atšķirīga. Daži augļaugi ir viegli pavairojami, savukārt citu stā-du izaudzēšanai ir nepieciešamas papildu zināšanas un vairāku gadu pieredze. Taču vienmēr stāds ir nākamā dārza aizsākums un būtiski ietekmēs gala rezultātu.

Potešana
Potēšana ir veģetatīvās pavairošanas metode, kad viena auga daļu (atsevišķu pumpuru vai zara daļu ar vairākiem pumpuriem) pieaudzē otram augam, kam ir savas saknes. Pirmo sauc par potzaru vai poti, otru par potcelmu...

 

 

Pilnu rakstu lasiet pavasara Dārzs un Drava numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Ar sirdi laukos, ar prieku pa dzīvi
Ar sirdi laukos, ar prieku pa dzīvi

Kristīne Kristjansone. Nemiera gariņš – tā varētu raksturot Kristīni. Arī b...

Atpakal pie bitēm
Atpakal pie bitēm

Atceros no bērnības, kā vasarā vecāmāte šūnoja kāres un sildīja šūnotāju uz...

Biškopība – aizraušanās vai nepieciešamība?
Biškopība – aizraušanās vai nepieciešamība?

Ar Sandru Kļaviņu Maslen jeb Sandriņu (kā viņu sauc Māmuļa), iepazinos pirm...

Koki, meži un dīķi
Koki, meži un dīķi

Vērojot Latvijas mežaino ainavu ar upēm un ezeriem, nekritiskam skatītājam ...