, .
cloudy 16.5℃
Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

AS “Latvijas valsts meži” uzsāk meža atjaunošanas sezonu

Latvijas valsts meži , 31-03-2021
AS “Latvijas valsts meži” uzsāk meža atjaunošanas sezonu

Līdz ar siltāka laika iestāšanos, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sāk darbu pie jauno kociņu stādīšanas valsts mežos. Nelielos apjomos LVM apsaimniekotajās zemēs jau uzsākti meža stādīšanas darbi, un straujus tempus tie uzņems pēc Lieldienām. Kopumā 2021. gadā plānots atjaunot mežu stādot mazliet vairāk nekā 12 000 hektāru. Vislielāko daļu - 11 000 hektāru – plānots iestādīt pavasarī, uz rudeni atstājot daļu no bērza un melnalkšņa platību apstādīšanas.

Mašinizēta meža stādīšana

Šajā gadā LVM Mežkopība uzsāk plašu meža stādīšanu ar mašīnām. Uzņēmuma apsaimniekotajās teritorijās strādās astoņas meža stādīšanas mašīnas, katrā reģionā pa vienai, un kopumā mašinizēti paredzēts iestādīt mežu 1120 hektāru platībā. Savukārt tradicionāli jeb stādot ar rokas darba instrumentiem paredzēts atjaunot mežu 10 567 hektāru platībā, bet ieaudzēt mežu un/vai plantāciju mežu – 370 hektāros.

“Mašinizēti mežs tiek stādīts visu veģetācijas sezonu. Šī gada pirmajās siltajās dienās jau iestādīti pirmie 11 hektāri LVM Ziemeļkurzemes reģionā, straujus tempus meža stādīšanas darbi uzņems pēc Lieldienām un turpināsies līdz vasarai, kad  jūlija mēnesī stādīšanas tempu nedaudz piebremzēsim, bet augustā atkal atsāksim un, ja laika apstākļi atļaus, darbus turpināsim līdz pat novembrim,” par šī gada meža stādīšanas plāniem stāsta LVM Mežkopības izpilddirektors Mārtiņš Gūtmanis.

Ko stādīsim un kā sargāsim?

Lai atjaunotu un ieaudzētu mežu plānotajos vairāk nekā 12 000 hektāros, nepieciešami mazliet vairāk nekā 31 miljons stādu. Šogad Latvijas valsts mežos tiks iestādīti 17,7 miljoni priedes stādi, 10,6 miljoni egļu stādi, 2 miljoni bērzu stādi un apmēram 600 tūkstoši melnalkšņa stādu. Šajā gadā no mežā iestādītiem stādiem  59 % būs ietvarstādi, 32 % – stādi ar uzlaboto sakņu sistēmu un 9 % – kailsakņi.

Lai pasargātu skuju koku stādus no smecernieku bojājumiem, LVM jau vairākus gadus veic stādu apstrādi ar videi draudzīgiem aizsarglīdzekļiem. Tā šogad ar “Conniflex” (smilts un līmes maisījums) tiks apstrādāti 5,7 miljoni stādu, ar “Woodcout” (smilts un līmes maisījums) tiks apstrādāti 2,1 miljons stādu un ar “Ecovax” (vasks) – 0,4 miljoni stādu. Kopā tiks apstrādāti 8,2 miljoni stādu jeb 29 % no skuju kokiem, kuriem nepieciešama aizsardzība pret smecernieku. Papildu apstrādei pret smecernieku 3,9 miljoni priežu stādi kokaudzētavās papildus pret smecernieka bojājumiem tiks apstrādāti arī ar “Trico” un “Plandskydd”, kas nodrošina aizsardzību pret meža dzīvnieku postījumiem.

Meža atjaunošana stādot tiek veikta  platībās, kur iepriekš veikta meža atjaunošanas cirte jeb kailcirte, savukārt ieaudzēšana ir koku stādīšana platībās, kur mežs pirms tam nav bijis (pļavas, ganības, pārplūstoši klajumi, meža dzīvnieku barošanās lauces u.c.).

2020. gadā LVM stādot atjaunojusi valsts mežus 10,7 tūkstošu hektāru platībā, iestādot 28,5 miljonus jaunu koku jeb gandrīz 16 kokus uz katru Latvijas iedzīvotāju. Kopumā pērn valsts meži atjaunoti 16,1 tūkstošu hektāru platībā.

 

 

Komentāri


Skolnieciņš no svētmeža

Lieldienas jau klauvē pie mūsu namu durvīm un mūsu sirdīm. Šogad kovid-19 (covid-19) pandēmijas dēļ Lieldienas būs neierastas. Lieldienas ir enerģētiski spēcīgs laiks, šajā laikā izdodas visi pagāniskie rituāli. Tieši Lieldienās jeb Pavasara saulstāvjos ir īstais laiks, lai godātu sentēvu Dievus – Latvju Dievus. Lai vairotu savas dzimtas spēku, Lieldienās ir jāveic auglības rituālu par godu Pērkonam – Debesu Tēvam. Dažas dienas pirms auglības rituāla veikšanas uzkopj māju, visas grīdas un mēbeļu virsmas mazgā ar sālsūdeni (lupatiņu ņem jaunu un pēc rituāla to izmet savā privātajā miskastē). Pēc tam atverot visus sava nama logus, kvēpina kadiķu zariņus un vērmeļu buntītes (var izmantot arī citu dziedniecisku zāļu slotiņas). Kvēpināšanu veic prātīgi, lai pēc tam māja nesmirdētu pēc dūmiem. Lieldienu rītā kaklā uzvelk pērkonkrustu (uguns zīmi) un iededz 7 tumši zilas svecītes skaistos māla svečturīšos par godu mūsu sentēvu Dievam – Pērkonam. Katru svecīti iededz ar vārdiem: “Visvareno Pērkon – Debesu Tēv, Tu esi godāts un cienīts manā mājā. Es iededzu šo svecīti par godu Tev. Sargā mani un manu dzimtu, tāpat kā es godāju Tevi!”. Šos vārdus atkārto 3 reizes, iededzot katru svecīti. Pēc svecīšu iedegšanas skaita lūgšanu par godu Pērkoņtēvam. Lūgšanu atkārto 12 reizes. Kad ieturēts mielasts pie dzīru galda, Lieldienu pēcpusdienā dodas uz savu privāto mežiņu, lai atstātu ziedojumu mūsu labajam sentēvu Dievam – Pērkonam. Uz svētakmeņa ar sāli zīmē pērkonkrustu (pietiks ar dažām tējkarotēm sāls burciņā). Kā svētakmeni var izmantot jebkuru plakanu akmeni, kas novietots zem kāda koka mežā. Blakus svētakmenim iededz 3 baltas svecītes trauciņos (kapu sveces bez krustiem vai jebkāda cita vieta zīmējumiem). Tad atstāj cienastu uz svētakmeņa ar vārdiem: “Pērkoņtēv, es atstāju šo ziedojumu par godu Tev.” Šos vārdus atkārto 7 reizes. Kā cienastu visvarenajam Pērkonam – Debesu Tēvam atstāj 12 krāsotas olas. Olas ir vēlams vārīt sīpolu mizās kopā ar kliņģerīšu ziediem. Pēc tam skaita lūgšanu par godu Pērkoņtēvam. Lūgšanu atkārto 12 reizes. Pametot rituāla vietu, 7 reizes pasaka:’’ Paldies, Pērkoņtēv! Es no sirds Tev pateicos un līdz nākamajai reizei atvados!’’. Ar Latvju Dievu spēku, Skolnieciņš no svētmeža ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš Latvju Dievi mūžam viedi. N.B. (Nota bene!) Dedzinot svecītes vai rituālo ugunskuru, ir jāievēro visi ugunsdrošības noteikumi! Nesadegušo svecīšu daļu nākamajā dienā sadedzina nelielā ugunskurā. Pietiks ar dažām sausām, smalkos skaliņos saskaldītām malkas pagalēm. Pēc tam kvēlojošas ogles un pelnus nodzēš ar lielu daudzumu ūdens. Nākamajā dienā pēc rituālā izdegušās svecītes trauciņos savāc un izmet savā privātajā miskastē.


Skolnieciņš no svētmeža

Lieldienu lūgšana visvarenajam Pērkonam – Debesu Tēvam: “Visvareno Pērkon – Debesu Tēv, es Tevi pielūdzu un slavēju! Visvareno Pērkon – Debesu Tēv, es Tevi pielūdzu un slavēju! Visvareno Pērkon – Debesu Tēv, es Tevi pielūdzu un slavēju! Tu esi cienīts gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Tu esi mīlēts gan starp Dieviem, gan starp cilvēkiem. Zibeņmetēj, uzklausi manu lūgšanu! Pērkoņtēv, uzklausi manu lūgšanu! Palīdzi man, visvareno Pērkon,………………………………..(šeit izsaka savas privātās vēlēšanās). Es pieņemu Tevi savā dzīvē, Pērkoņtēv. Lai Tava svētā griba mani virza šajā dzīvē un nākamajā! Svētī mani, Pērkon! Svētī mani un manu dzimtu! Lai godāts, visvarenais Pērkons – Debesu Tēvs, kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir!”. Mūsu senči kopš tālas senatnes ticēja Pērkonam. Pērkons ir viens no spēcīgākajiem mūsu sentēvu Dieviem. Jau sensenos laikos Pērkons ir aizstāvējis mūsu tautu no iebrucējiem un naidniekiem. Pērkons nekad nepametīs mūsu tautu nelaimē. Ticot sentēvu Dieviem, mēs vairojam savas tautas spēku. Godājot Pērkonu, mēs stiprinām gan sevi, gan savu dzimtu, gan savu tautu. Ticība Pērkonam ir brīvprātīga, taču tā ir ļoti nozīmīga mūsu tautai… Svētīgas Lieldienas mums viesiem vēlot, Skolnieciņš no svētmeža ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš Latvju Dievi mūžam viedi. #Lieldienas #LielāDiena #GadskārtuSvētki #PavasaraSvētki #PavasaraSaulstāvji #DievsPērkons #Pērkons #Pērkoņtēvs #DebesuTēvs #pērkonkrusts #UgunsZīme #SentēvuDievi #LatvjuDievi #lūgšanās #ticība #rituāli #buršanās #pagāni #svētmežs #svētakmens #Skolnieciņš


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kas jāievēro iegādājoties meža stādus ārpus Latvijas
Kas jāievēro iegādājoties meža stādus ārpus Latvijas

Latvijā ir audzis pieprasījums pēc meža stādiem, ko šobrīd pilnībā nenodroš...

Aktualizēts meža kokaudzētavu saraksts 2021
Aktualizēts meža kokaudzētavu saraksts 2021

Meža konsultāciju pakalpojumu centrs sadarbībā ar Valsts meža dienestu un A...

Atklāj pieteikšanos atbalsta saņemšanai mežsaimniecībā
Atklāj pieteikšanos atbalsta saņemšanai mežsaimniecībā

No šodienas iespējams pieteikties Lauku atbalsta dienesta atbalsta programm...