Līdz ar siltāka laika iestāšanos, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sāk darbu pie jauno kociņu stādīšanas valsts mežos. Nelielos apjomos LVM apsaimniekotajās zemēs jau uzsākti meža stādīšanas darbi, un straujus tempus tie uzņems pēc Lieldienām. Kopumā 2021. gadā plānots atjaunot mežu stādot mazliet vairāk nekā 12 000 hektāru. Vislielāko daļu - 11 000 hektāru – plānots iestādīt pavasarī, uz rudeni atstājot daļu no bērza un melnalkšņa platību apstādīšanas.
Mašinizēta meža stādīšana
Šajā gadā LVM Mežkopība uzsāk plašu meža stādīšanu ar mašīnām. Uzņēmuma apsaimniekotajās teritorijās strādās astoņas meža stādīšanas mašīnas, katrā reģionā pa vienai, un kopumā mašinizēti paredzēts iestādīt mežu 1120 hektāru platībā. Savukārt tradicionāli jeb stādot ar rokas darba instrumentiem paredzēts atjaunot mežu 10 567 hektāru platībā, bet ieaudzēt mežu un/vai plantāciju mežu – 370 hektāros.
“Mašinizēti mežs tiek stādīts visu veģetācijas sezonu. Šī gada pirmajās siltajās dienās jau iestādīti pirmie 11 hektāri LVM Ziemeļkurzemes reģionā, straujus tempus meža stādīšanas darbi uzņems pēc Lieldienām un turpināsies līdz vasarai, kad jūlija mēnesī stādīšanas tempu nedaudz piebremzēsim, bet augustā atkal atsāksim un, ja laika apstākļi atļaus, darbus turpināsim līdz pat novembrim,” par šī gada meža stādīšanas plāniem stāsta LVM Mežkopības izpilddirektors Mārtiņš Gūtmanis.
Ko stādīsim un kā sargāsim?
Lai atjaunotu un ieaudzētu mežu plānotajos vairāk nekā 12 000 hektāros, nepieciešami mazliet vairāk nekā 31 miljons stādu. Šogad Latvijas valsts mežos tiks iestādīti 17,7 miljoni priedes stādi, 10,6 miljoni egļu stādi, 2 miljoni bērzu stādi un apmēram 600 tūkstoši melnalkšņa stādu. Šajā gadā no mežā iestādītiem stādiem 59 % būs ietvarstādi, 32 % – stādi ar uzlaboto sakņu sistēmu un 9 % – kailsakņi.
Lai pasargātu skuju koku stādus no smecernieku bojājumiem, LVM jau vairākus gadus veic stādu apstrādi ar videi draudzīgiem aizsarglīdzekļiem. Tā šogad ar “Conniflex” (smilts un līmes maisījums) tiks apstrādāti 5,7 miljoni stādu, ar “Woodcout” (smilts un līmes maisījums) tiks apstrādāti 2,1 miljons stādu un ar “Ecovax” (vasks) – 0,4 miljoni stādu. Kopā tiks apstrādāti 8,2 miljoni stādu jeb 29 % no skuju kokiem, kuriem nepieciešama aizsardzība pret smecernieku. Papildu apstrādei pret smecernieku 3,9 miljoni priežu stādi kokaudzētavās papildus pret smecernieka bojājumiem tiks apstrādāti arī ar “Trico” un “Plandskydd”, kas nodrošina aizsardzību pret meža dzīvnieku postījumiem.
Meža atjaunošana stādot tiek veikta platībās, kur iepriekš veikta meža atjaunošanas cirte jeb kailcirte, savukārt ieaudzēšana ir koku stādīšana platībās, kur mežs pirms tam nav bijis (pļavas, ganības, pārplūstoši klajumi, meža dzīvnieku barošanās lauces u.c.).
2020. gadā LVM stādot atjaunojusi valsts mežus 10,7 tūkstošu hektāru platībā, iestādot 28,5 miljonus jaunu koku jeb gandrīz 16 kokus uz katru Latvijas iedzīvotāju. Kopumā pērn valsts meži atjaunoti 16,1 tūkstošu hektāru platībā.
Šī gada Mežsaimniecības konferencē uzmanība tiks pievērsta vairākiem nozīmī...
Šogad balsojumam konkursam “Eiropas Gada koks Latvijā” pieteikti 15 koki. A...
Valsts meža dienests informē, ka no novembra meža un meža zemes kadastrālo ...
Lai nodrošinātu kvalitatīvas un savlaicīgas kokmateriālu piegādes klientiem...