Šogad arī visā valsts teritorijā laika periodā no 2025. gada 1. aprīļa līdz 31. augustam būs spēkā vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības pasākumi un saimnieciskās darbības ierobežojumi, lai mazinātu egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās situāciju mežā. Ar VMD rīkojums Nr. 255 Par egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās situāciju un kaitēkļa ierobežošanas pasākumiem 2025. gadā (https://ej.uz/rĪkojums).
Kādas izmaiņas vērojamas 2025. gada regulējumā, salīdzinājumā ar 2024. gada nosacījumiem? Būtiskākās lietas, kam jāpievērš uzmanība.
- Noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi un aizsardzības pasākumi egļu mežaudzēs, kurām nav spēkā esošs apliecinājums koku ciršanai galvenajā vai rekonstruktīvajā cirtē (iepriekš bija tikai galvenajā cirtē);
- Noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi un aizsardzības pasākumi egļu mežaudzēs, kurām nav izsniegts apliecinājums koku ciršanai sanitārajā cirtē no 2023. gada 1. janvāra.
- Saskaņā ar rīkojumā noteiktajiem aizsardzības pasākumiem, mizgraužu invadētās mežaudzes ar bojāto koku skaitu vismaz vismaz 10 koki (dabā iezīmēti) uz vienu hektāru vai mežaudzē (nogabalā), kas ir mazāka par vienu hektāru pēc Valsts meža dienesta sanitārā atzinuma saņemšanas, ir atļauts cirst sanitārajā vienlaidus cirtē.
- Ja egļu mežaudzēs, veicot sanitāro vienlaidus cirti atbilstoši 2025. gada rīkojuma 1.6.1. punktam, kā ekoloģiskos kokus ir iespējams atstāt tikai egles, to vietā atstāj sausu egļu vai mehāniski saskrāpētu zaļu egļu augstos celmus (vismaz 2.5 metrus garas, vertikālas koku stumbru lejas daļas, kas nav atdalītas no celmiem).
- Laika periodā no 2025. gada 1. aprīļa līdz 31. augustam VMD apliecinājumu koku ciršanai sanitārajā vienlaidus cirtē audzēs, kurās konstatēti rīkojumā aprakstītie mizgrauža bojājumi, izsniedz 10 darbdienu laikā no iesnieguma saņemšanas vai sanitārā atzinuma saņemšanas.
- Laika periodā no 2025. gada 1. aprīļa līdz 31. augustam VMD pieņem lēmumu par meža inventarizācijas datu reģistrēšanu Meža valsts reģistrā 10 darba dienu laikā no iesnieguma saņemšanas, ja meža inventarizācijas datos ir reģistrēta informācija par mizgraužu bojājumiem;
- Aptur laika periodā no 2025. gada 1. aprīļa līdz 31. augustam meža īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam mežaudzē (nogabalā) spēkā esošo apliecinājumu koku ciršanai darbību A, B un C aizsardzības zonā, ja koku ciršana saskaņā ar šo rīkojumu ir aizliegta.
- Tāpat tur, kur no 2025. gada 1. janvāra ir veikta sanitārā vienlaidus cirte izcirtuma platībās, kas pārsniedz 0.8 hektārus, vasaras mēnešos izvietojami feromonu slazdi. Feromonu slazdu izvietošanas nepieciešamības gadījumā var vērsties VMD. Tos izvieto laika periodā no 2025. gada 1. maija līdz 2025. gada 31. augustam.
- Valsts meža dienests atgādina, ka katram meža īpašniekam ir iespēja Meža valsts reģistrā piekļūt publiskajiem satelīta datiem, kur atsevišķi izdalāmā slānī “2024. gadā detektētie iespējamie bojājumi E audzēs” ir redzamas novājinātas egļu mežaudzes.
Meža konsultāciju pakalpojumu centrs LAP 2014. – 2020. apakšpasākuma “Atbalsts konsultāciju pakalpojumu izmantošanas veicināšanai” ietvaros ikvienam meža īpašniekam piedāvā iespēju saņemt ES līdzfinansētas individuālas konsultācijas, kuru ietvaros sniedzam konsultāciju par meža kaitēkļiem un slimībām. Tās laikā klients ar konsultantu apseko bojāto mežaudzi, konstatē meža kaitēkļu klātbūtni un sagatavo apsekošanas aktu. VMD apseko mežaudzi un sniedz sanitāro atzinumu. Šīs konsultācijas ietvaros piedāvājam atzīmēt bojātos kokus dabā.
Gadījumā, ja audzē konstatēti vismaz 10 un vairāk egļu astoņzobu mizgrauža invadēti koki uz 1 ha, kuru rezultātā ir veikta sanitārā vienlaidus cirte, aicinām pieteikties jaunajai ES atbalsta kārtai mežsaimniecībā (pieteikšanās no 2026. gada 6. februāra līdz 6. martam), kuras ietvaros varat iesniegt projektu atbalstam uz mežaudžu atjaunošanu un agrotehnisko kopšanu.
Rīkojumā minētas vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zonas A,B, C un D. Kas tad tās ir?
- A aizsardzības zona – ietilpst vērtīga egļu mežaudze;
- B aizsardzības zona – ietilpst skujkoku mežaudzes (egle vai priede ir valdošā koku suga un tās vidējais caurmērs ir vismaz 20 cm) 100 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes (nogabala) ārējās robežas;
- C aizsardzības zona – ietilps egļu mežaudzes (egle ir valdošā koku suga un tās vidējais caurmērs ir vismaz 20 cm) 101 – 500 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes (nogabala) ārējās robežas;
- D aizsardzības zona – teritorijas, kuras atrodas ārpus A, B, un C zonas (jebkura cita meža teritorija).
! Aicināt pieteikties ES atbalstam, lai veicinātu ilgtspējīgu mežsaimniecību, piedāvājot finansējumu aktivitātēm meža ieaudzēšanai, neproduktīvo un nopostīto mežaudžu nomaiņai un retināšanai. Mūsu konsultanti Jums palīdzēs sagatavot MAAIP (meža apsaimniekošanas atbalsta intervenču plānu) iesniegšanai Valsts meža dienestā(VMD ĢIS reģistrā) un projekta iesniegumu sagatavošanu un iesniegšanu LAD EPS sistēmā. Par projekta noteikumiem skatīt: https://ej.uz/projekts_2025.