, .
clearsky_day -0.8℃
Vārda dienu svin: Austra, Aurora

Ar jelgavnieču uzvaru noslēdzies trešais Spēkozola foto konkurss “Eiropas #dižkokulielvalsts Latvija”

Ivars Šmits , 23-11-2021
Ar jelgavnieču uzvaru noslēdzies trešais Spēkozola foto konkurss “Eiropas #dižkokulielvalsts Latvija”

Latvijā ir viens no lielākajiem dižkoku blīvumiem Eiropā. Lai apzinātos šo mūsu dabas un latviskās identitātes bagātību, jau trešo sezonu aicinājām ļaudis piedalīties foto konkursā. Atrast sev tuvāko dižkoku un iemūžināt tā apmeklētājus, kā arī Latvijas valsts karogu pie dižkoka vai tā zaros. Aicinājām veikumu publicēt sociālajos medijos: Instagram, Facebook vai Twitter, izmantojot tēmturi #dižkokulielvalsts. Akcijā varēja piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs vai viesis, bet jo īpaši aicinājām ģimenes, bērnus un jauniešus. Raibā gada siltākā sezona ir garām, konkurss ir noslēdzies un Spēkozola kustības žūrija ir nominējusi uzvarētājas, kuras ieguva Spēkozola dižkoku lielvalsts kreklus.

Konkursa pirmajā gadā tajā tika pieteikti 17 foto un video, otrajā sezonā, kad akcijas popularizēšanā iesaistijām arī Latvijas pašvaldības, pieteikto foto skaits sasniedza 37, bet šogad arī ar pašvaldību iesaisti konkursa foto skaits tomēr nokritās uz 7. Par konkursa uzvarētājām nominējām Līgu un Anci. Viņas apmeklēja savdabīgo Čigānu ozolu Jelgavas novada Vilces pagastā. Savukārt veicināšanas balvas par radošāko valsts karoga attēlojumu, izmantojot telefonu ekrānus, saņēma jautru meiteņu velobraucēju kompānija, kuras apmeklēja dižozolu Ķemeru nacionālajā parkā. Liela pateicība arī visiem pārējiem konkursa dalībniekiem, kuru sniegumu var apskatīt sociālajos medijos ar tēmturi #dižkokulielvalsts.

Dižkoki, gan ozoli, gan citu sugu koki piesaista lielu dabas daudzveidību un veido īpašu mikroklimatu savā vidē, tie ir arī Latvijas valsts pirmsākumu liecinieki, būtiska mūsu kultūrvēstures vērtība un latviskās identitātes daļa. Ziemeļeiropas un baltu tautām ozols ir viens no pasaules uzbūves modeļiem, Pasaules koks, jeb Austras koks. Atbilstoši atklātā sabiedriskā fonda Dabas retumu krātuve datiem, kurus apkopojuši tādi dabas pieminekļu pētnieki, kā Guntis Eniņš, Ansis Opmanis, Māris Zeltiņš, Julita un Atis Kluši, Jānis Cepītis, apzināto dižkoku skaits Latvijā tuvojas 16 tūkstošiem, līdz ar to Latvijā ir viens no lielākajiem dižkoku blīvumiem Eiropā, lielāks ir Lielbritānijā, bet mazāks Zviedrijā un Vācijā. Katru gadu Latvijas laukos, gravās, un mežu nostūros dižkoku meklētājiem izdodas atrast daudz iespaidīgu ozolmilžu un citu sugu dižkoku. Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti lēš, ka kopumā Latvijā varētu būt vairāk par 20 tūkstoši dažādu sugu dižkoku.

Sīkāka informācija par Eiropas dižkoku lielvalsti Latviju, kā arī dižkoku mērīšanu atrodama https://spekozols.lv/eiropas-dizkoku-lielvalsts-latvija/

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Mizgraužu ierobežošanas pasākumi 2024. gadā
Mizgraužu ierobežošanas pasākumi 2024. gadā

Saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos Valsts meža dien...

2024. gadā turpināsies mizgraužu ierobežošanas pasākumi
2024. gadā turpināsies mizgraužu ierobežošanas pasākumi

Saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos Valsts meža die...

Ziemas darbi mežā
Ziemas darbi mežā

Tā tikai sākumā šķiet, ka ziemā mežā valda klusums. Tie ir maldi, jo arī zi...

Pieejams atbalsts mežsaimniecības nozarē
Pieejams atbalsts mežsaimniecības nozarē

Lauku atbalsta dienests no 2024. gada 2. janvāra līdz 2. februārim ir izslu...