, .
cloudy 24.7℃
Vārda dienu svin: Justīne, Juta

Apkopoti ieteicamie preventīvie pasākumi vilku uzbrukumu mazināšanai

Valsts meža dienests , 27-10-2023
Apkopoti ieteicamie preventīvie pasākumi vilku uzbrukumu mazināšanai

foto: Valsts meža dienests

Valsts meža dienests apkopojis ieteikumus preventīvajiem pasākumiem, kas var novērst vilku un citu lielo plēsēju uzbrukumus mājlopiem. Vērā ņemtas LVMI “Silava” izstrādātās lielo plēsēju uzbrukumu pārbaudes vadlīnijas, Igaunijas kolēģu veiksmīga pieredze, kā arī dienesta klātienes pārbaudēs novērotās aizsardzības pasākumu nepilnības.

Valsts meža dienesta Medību daļas speciālisti uzsver, ka neviens no preventīvajiem pasākumiem nesniedz pilnīgu drošības garantiju, tādēļ vērtīgi ir apvienot vairākus līdzekļus. Par efektīvāko aizsardzības pasākumu kopumu tiek uzskatīts pareizi uzstādīts un uzturēts elektriskais žogs kombinācijā ar sargsuņiem, kas pastāvīgi dzīvo kopā ar ganāmpulku. Augsta efektivitāte ir arī metāla tīkla žogam, kas papildināts ar divām elektriskā gana stieplēm.

Šogad līdz 23.10.2023. Valsts meža dienests ir reģistrējis 88 vilku uzbrukumus, kuros cietuši 479 mājdzīvnieki – aitas, kazas, suņi un liellopi. Apsekojot notikumu vietas, dienesta speciālisti virknē gadījumu konstatējuši, ka preventīvie pasākumi veikti nepilnīgi. Pie tādiem pieskaitāma ganību norobežošana ar vienu vai divām elektriskā gana stieplēm (tāds nožogojums pret plēsējiem nepasargā), ganības nožogotas tikai daļēji, gar upi vai grāvi žogu neierīkojot, vai arī žogā konstatēti bojājumi, pa kuriem var iekļūt plēsēji.

2023./2024. gada vilku medību sezonā līdz 23.10.2023. ir nomedīti 209 vilki, visvairāk Dienvidkurzemes, Centrālvidzemes un Ziemeļvidzemes virsmežniecību teritorijās. Latvijā vilks ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos, saglabājot labvēlīgu vilku populācijas stāvokli.  Šajā medību sezonā Valsts meža dienests noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 300 dzīvnieku apmērā, kas ir vilka sugas aizsardzības plānā noteiktais maksimālais pieļaujamais nomedīšanas apjoms.

Vairāk informācijas par preventīvajiem pasākumiem Valsts meža dienesta mājas lapas Medību sadaļā.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sāksies stirnu āžu medību sezona
Sāksies stirnu āžu medību sezona

Šā gada 1. jūnijā sāksies stirnu āžu medību sezona. Savukārt stirnu kazu un...

Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam
Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam

Uzdod savu jautājumu par kādu ar mežsaimniecību saistītu tēmu - MKPC konsul...

Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība
Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība

Ikvienam zemes īpašniekam būtu jāzina, ka viņš ir atbildīgs par dabas vērtī...

PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu
PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

Šonedēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsācis meža dzīvnieku vakc...