, .
cloudy 14.8℃
Vārda dienu svin: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

Apaļo kokmateriālu produktu cenu tendences

LLKC , 01-08-2022
Apaļo kokmateriālu produktu cenu tendences

No Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) sadarbībā ar Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu ‘’MEKA’’ veiktā apaļo kokmateriālu cenu monitoringa, var secināt, ka laika periodā no 2022. gada aprīļa līdz 2022. gada jūnijam koksnes tirgū ir vērojams skujkoku apaļkoksnes sortimentu cenu kritums, bet lapkoku apaļkoksnes sortimentiem vērojams cenu kāpums.

Pēc 16. jūnijā notikušās Eiropas Zāģētavu asociācijas EOS vasaras pilnsapulces Zviedrijas ziemeļos tika secināts, ka kokmateriālu tirgus turpmākajos mēnešos kļūs sarežģītāks un tajā valdīs nenoteiktība, ko rada arī ES tiesību akti saistībā ar zaļo kursu. Sarežģīto situāciju kokmateriālu tirgū rada arī 2022. gada sākumā skujkoku zāģbaļķu tirdzniecības palēnināšanās visā pasaulē. Izteikti zāģmateriālu tirdzniecība tika palēnināta Ķīnā, ASV un Vācijā, kur zāģmateriālu importa apjoms ir samazinājies par 6 - 20% salīdzinot ar to pašu periodu 2021. gadā. Eiropā un ASV pieaugošās inflācijas dēļ, kas ietekmē patērētāju izdevumus, kā arī Ķīnā samazinātās jaunceltņu būvniecības un Ukrainā notiekošā kara, kas rada izmaiņas tirdzniecības plūsmā ir gaidāms, ka 2022. gada otrajā pusē koksnes tirdzniecība samazināsies.

Šobrīd ir novērojams, ka rekordlielās apaļo kokmateriālu cenas pamazām sāk kristies un tirgus lēnām sāk atgriezties normālajā stāvoklī.

Pēdējo trīs mēnešu cenu izpēte liecina, ka no aprīļa līdz jūnijam procentuāli apaļo kokmateriālu cenas ir augušas vidēji par 4.9%:

  • Priedes zāģbaļķu cenas ir kritušās no -1.9% kritumam līdz -11.3%. Vidēji mēnesī cena nokritusies no -0.6% līdz -3.8%.
  • Egles zāģbaļķu cenas ir kritušās no -1.6% kritumam līdz 7.6% kāpumam. Vidēji mēnesī cena nokritusies no -2.9% līdz -0.5%.
  • Bērza zāģbaļķu cenas ir kāpušās no 14.4% kritumam līdz 40% kāpumam. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 4.8% līdz 13.33%.
  • Apses zāģbaļķu cenas ir kāpušas no 8.5% kritumam līdz 20.9% kāpumam. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 2.8% līdz 6.9%.
  • Baltalkšņa tara kluču cenas ir kāpušas no 19.9% līdz 21.8%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 6.6% līdz 7.2%.
  • Papīrmalkas cenas ir kāpušas no 25% līdz 37.1%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 8.4% līdz 12.4%.
  • Malkas cenas kāpums ir 38%, un ozola, oša malkas cenas kāpums ir 13.5%. Vidēji mēnesī paaugstinoties malkas cenai par 12.7% un ozola, oša malkai par 4.5%. 
Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sāksies stirnu āžu medību sezona
Sāksies stirnu āžu medību sezona

Šā gada 1. jūnijā sāksies stirnu āžu medību sezona. Savukārt stirnu kazu un...

Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam
Uzdod savu jautājumu mežsaimniecības konsultantam

Uzdod savu jautājumu par kādu ar mežsaimniecību saistītu tēmu - MKPC konsul...

Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība
Dižkoka aizsardzība ir zemes īpašnieka pienākums un atbildība

Ikvienam zemes īpašniekam būtu jāzina, ka viņš ir atbildīgs par dabas vērtī...

PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu
PVD veic meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu

Šonedēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsācis meža dzīvnieku vakc...