, .
cloudy 14.1℃
Vārda dienu svin: Tija, Saiva, Sentis, Santis, Saivis

Anitras Lestlandes dārzkopības grāmata “Kaitēkļi un slimības”

Latvijas Mediji , 05-07-2021
Anitras Lestlandes dārzkopības grāmata “Kaitēkļi un slimības”

Grāmatā ir apkopotas biežāk sastopamās dārza slimības un kaitēkļi. Paskaidrojošais  teksts sniedz izsmeļošu aprakstu, kas papildināts ar fotogrāfijām, kas palīdz dārzkopjiem labāk orientēties  gan kaitēklim, slimībai, gan arī tam, kā “nodarījums” izskatās uz auga. Viena nodaļa sagatavota arī par augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Pielikumā kaitēkļu un slimību alfabētiskais rādītājs ar latīniskajiem un latviskajiem nosaukumiem un norādēm, kurā lappusē grāmatā lasīt aprakstu.

Grāmata dalīta nodaļās.

  1. Daiļdārza slimības un kaitēkļi. Ietver arī dekoratīvos kokaugus, tostarp skuju kokus.
  2. Augļu dārza slimības un kaitēkļi. Pazīmes, kaitētājam raksturīgās īpašības (piemēram, kukaiņiem īsi par entimoloģiju) un ko darīt, lai palīdzētu augiem. Ietver kauleņus, sēkleņus, ogulājus, zemenes.
  3. Sakņu dārza slimības un kaitēkļi. Ietver viengadīgās un daudzgadīgās kultūras.
  4. Augu aizsardzības līdzekļiem veltīta nodaļa ar piesardzības norādījumiem, paskaidrojumiem šķīdumu sagatavošanai, lietošanai, uzglabāšanai un utilizēšanai. Receptes pašu gatavotiem līdzekļiem, ko atzīst arī zinātne.
  5. Pielikumā kaitēkļu un slimību alfabētiskais rādītājs.

Anitra Lestlande, grāmatas autore, VAAD  Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja

 

  • Latvijā ir tradicionāli kopt savu dārzu – lielāks vai mazāks, bet tas ir pie ikvienas privātmājas un lauku sētas.  Katrs dārzkopis savā iztēlē ik pavasari vizualizē savu dārzu, kāds tas izskatīsies, kad viss iestādītais būs sazaļojis un ziedošs. Un šajā iztēles vīzijā nav paredzēta vieta ne mainīgajiem augus ietekmējošiem laika apstākļiem, ne augu kaitīgajiem organismiem – slimībām, kaitēkļiem un nezālēm. Bet diemžēl realitātē minētie faktori šo iztēlē uzburto vīziju ietekmē gadu no gada, sezonas laikā liekot būt dārzkopim gatavībā sākt cīņu par savu dārzu. Šī grāmata dārzu kopējiem būs lielisks palīgs, palīdzot dārzā un laukā atpazīt slimības un kaitēkļus, iepazīt to bioloģiju un efektīvākās ierobežošanas metodes. Grāmatā iekļauti izplatītākie kaitēkļi un slimības plašāk audzētajiem kultūraugiem – to fotoattēli, bioloģijas apraksts un ierobežošanas metodes. Augu aizsardzības nodaļa iepazīstina ar dažādām augu aizsardzības metodēm kaitīgo organismu ierobežošanai, īpašu uzmanību veltot augu aizsardzības līdzekļiem un to drošai lietošanai un uzglabāšanai.

 

Grāmatas autorei Anitrai Lestlandei ir daudzu gadu darba pieredze Valsts augu aizsardzības dienestā, vadot integrēto augu aizsardzības daļu un praktiskā pieredze kultūraugu, sevišķi, augļaugu audzēšanā. Grāmatā atradīsiet daudz noderīga par biežāk sastopamajiem dārza kaitīgajiem organismiem – kaitēkļiem un slimībām – krāšņumaugu stādījumos, augļudārzā un dārzeņu platībās. Autore kodolīgi aprakstījusi pazīmes, kā atpazīt kaitīgo organismu pēc izskata un to bojājumiem. Precīza atpazīšana ir svarīgākais priekšnoteikums, lai izvēlētos piemērotāko ierobežošanas metodi.

Laura Ozoliņa-Pole, Mg. biol.

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē
Pieejams atbalsts ieguldījumiem pārstrādē

No 22. jūlija līdz 22. augustam LAD aicina interesentus iesniegt projektus,...

Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai
Jauna kārtība dzīvnieku un to izcelsmes produktu veterināro (veselības) sertifikātu izsniegšanai

Valdība, 11. jūnijā, akceptējusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kār...

Pļaušanas serviss 2024
Pļaušanas serviss 2024

Informācija uz 28.05.2024....

Pieejams atbalsts akvakultūrā
Pieejams atbalsts akvakultūrā

No 2024. gada 25. jūnija līdz 24. jūlijam norisināsies otrās kārtas projekt...