, .
fair_night 16.8℃
Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Agrodronu iespējas Latvijā

Elīna Grase , 07-11-2022
Agrodronu iespējas Latvijā

Jauno tehnoloģiju integrācija lauksaimniecībā šobrīd ir ļoti aktuāla tēma. Viena no šādām tehnoloģijām ir droni. Lai noskaidrotu, kādas ir agrodronu integrācijas iespējas mūsdienīgā lauksaimniecībā un kādas ir to daudzveidīgās funkcijas, aicinājām uz sarunu SIA Aeronovus valdes locekli Aleksandru Kurjanu.

– Kāds ir jūsu viedoklis par lidojošo agrodronu integrāciju mūsdienu apstākļos un kādus uzdevumus tie spēj atrisināt?
Aleksandrs Kurjans:
– Esmu liels inovatīvo tehnoloģiju piekritējs un uzskatu, ka lidojošie traktori spēj atrisināt vienlaikus vairākus uzdevumus. Lauksaimnieka ikdienā ir svarīgi uzlabot vispārējo augsnes stāvokli, mazināt tās pārblīvēšanos, ko rada tehnikas riteņi, ietaupīt resursus un vienlaikus palielināt ražību. Aktuāls ir jautājums par SEG emisijas samazināšanu un kā īstenot Zaļā kursa mērķus. Uz katru no šiem jautājumiem lidojošo agrodronu tehnoloģijai ir uzmanības vērta atbilde.

– Ar ko atšķiras produktu smidzināšana ar virszemes miglotāju un no agrodrona?
– Tā kā drons nevar pacelt lielu svaru, galvenā atšķirība ir ūdens daudzumā, kas ir samazināts par 90 %. Proti, 150–200 l ūdens vietā dronam nepieciešami tikai 5–10 l/ha. Tā ir ultramazapjoma miglošana. Šādi droni būtu ļoti noderīgi apstākļos, kad ir ierobežota piekļuve ūdenim, kā šogad tas bija novērojams daudzviet Eiropā. Iespējams, derētu jau tagad nodrošināties pret iespējamām klimata pārmaiņām.

– Vai šī ir jauna miglošanas tehnoloģija un cik tā ir droša augiem? Vai, izmantojot tik maz ūdens, nevar stipri apdedzināt kultūraugus?
– Šaubas var saprast. Patiesībā ultramazapjoma miglošanu jau vairāk nekā 50 gadus veic mazā aviācija ar nelielu lidmašīnu, helikopteru un deltaplānu palīdzību. Turklāt, kā liecina ilggadējā pasaules pieredze ultramazietilpīgā miglošanā, nekādu papildu stresu augiem tas nerada. Velkot paralēles ar alkohola lietošanu – apreibināšanās efekts ir tāds pats, kā cilvēkam izdzerot 1 l alus vai 100 ml degvīna. Bez šaubām, nedrīkst miglot pavisam bez ūdens, tāpat kā dzert tīru spirtu...

 

 

Pilnu interviju lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Sēšanas realitāte jaunā līmenī
Sēšanas realitāte jaunā līmenī

Paaugstini darba efektivitāti ar Cirrus 9004-2C sējmašīnu! Cirrus 9004-2C i...

Letālie gēni – klusie slepkavas Holšteinas šķirnes ganāmpulkos
Letālie gēni – klusie slepkavas Holšteinas šķirnes ganāmpulkos

Holšteinas šķirne ir populārākā piena liellopu šķirne Latvijā, taču pat šīs...

AS Smiltenes piens – ilgtspējīgas investīcijas un jauni piena produkti
AS Smiltenes piens – ilgtspējīgas investīcijas un jauni piena produkti

AS Smiltenes piens 2024. gads ir bijis ļoti darbīgs, jaunu izaicinājumu, in...

Vairāk piena no katra hektāra
Vairāk piena no katra hektāra

Produktīvā piena lopkopības saimniecībā galvenā uzmanība tiek pievērsta vie...